< Wróć

Kto po L4?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

L4, czyli zwolnienie lekarskie, pozwala pracownikom na uzyskiwanie wynagrodzenia chorobowego – z zakładu pracy lub z ZUS-u. Kto najczęściej korzysta z L4? Okazuje się, że 18,5% ogółu liczby dni absencji chorobowej spowodowanych jest ciążą, porodem lub połogiem. Na drugim miejscu w zestawieniu prezentowanym przez Dziennik Gazeta Prawna znajdują się urazy i zatrucia.

Ciężarne najdłużej ze wszystkich chorujących pracowników przebywają na zwolnieniach lekarskich. Częściej niż chorzy z problemami pulmonologicznymi czy kardiologicznymi.

Na podstawie przeprowadzonych badan można by wnioskować, że coraz więcej kobiet rodzi dzieci. Nie potwierdzają tego jednak statystyki urodzin. W 2005 roku ciąża, poród i połóg stanowiły 15% wszystkich L4, a obecnie jest to 18,5%. W 2008 roku zaś na świat przyszło około 420 tys. dzieci, a kobiety na zwolnieniach lekarskich były przez 34 tys. dni, a w 2012 roku urodziło się już tylko 390 tys. noworodków, a przyszłe matki przebywały na L4 prawie 38 tys. dni.

Fakt korzystania ze zwolnienia lekarskiego od początku ciąży, nawet gdy nie ma takiej absolutnej konieczności, jest powszechnie akceptowany. Zwłaszcza, że dla pracodawcy ciąża pracownicy nie jest z goła żadnym obciążeniem, bowiem składki ZUS opłaca za przyszłą matkę ZUS.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x