< Wróć

Urlop rodzicielski coraz bardziej popularny

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ustanowiony przez rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego roczny urlop rodzicielski, który objął swoim zasięgiem wszystkich rodziców dzieci urodzonych począwszy od 1 stycznia 2013 roku, cieszy się coraz większą popularnością.

Urlop rodzicielski przysługuje rodzicom po półrocznym urlopie macierzyńskim. Jak wskazują dane opublikowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w kwietniu korzystało z uprawnienia do urlopu rodzicielskiego 121 tys. Polaków. W styczniu liczba osób na urlopie rodzicielskim wynosiła 77 tys. osób, czyli o 40% mniej niż obecnie. Efektem urlopu rodzicielskiego może być większa liczba rodzących się w Polsce dzieci.

Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2014 roku na świat przyszło 91,5 tys. dzieci, czyli o 1,2 tys. więcej niż przed rokiem. To przełomowe dane, ponieważ okazuje się, że trend spadkowy w zakresie liczby urodzeń dzieci w naszym kraju po 5 latach został odwrócony. Komfort pozostawania z dzieckiem przez półtora roku nie pozostaje bez znaczenia dla młodych ludzi zakładających własne rodziny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x