< Wróć

Urlop rodzicielski coraz bardziej popularny

Ustanowiony przez rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego roczny urlop rodzicielski, który objął swoim zasięgiem wszystkich rodziców dzieci urodzonych począwszy od 1 stycznia 2013 roku, cieszy się coraz większą popularnością.

Urlop rodzicielski przysługuje rodzicom po półrocznym urlopie macierzyńskim. Jak wskazują dane opublikowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w kwietniu korzystało z uprawnienia do urlopu rodzicielskiego 121 tys. Polaków. W styczniu liczba osób na urlopie rodzicielskim wynosiła 77 tys. osób, czyli o 40% mniej niż obecnie. Efektem urlopu rodzicielskiego może być większa liczba rodzących się w Polsce dzieci.

Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2014 roku na świat przyszło 91,5 tys. dzieci, czyli o 1,2 tys. więcej niż przed rokiem. To przełomowe dane, ponieważ okazuje się, że trend spadkowy w zakresie liczby urodzeń dzieci w naszym kraju po 5 latach został odwrócony. Komfort pozostawania z dzieckiem przez półtora roku nie pozostaje bez znaczenia dla młodych ludzi zakładających własne rodziny.

Komentarze

  • jarek prusik pisze:

    I tak w Polsce jest chory system. Od dwóch lat płacę składki na ZUS w UK. Mam tam spółkę, w Polsce przedstawicielstwo, optymalizuje nas Paweł Kurnik. Poza tymi 15 tysiącami jakie oszczędzamy na zusach i podatkach, pojawia się również to, jakie otrzymujemy świadczenia. Nie mają one żadnego porównania w stosunku do tego, co jest na proponowane w Polsce. W zasadzie polska to socialny dramat.

  • […] rodzic na etacie decydujący się na osobistą opiekę nad dzieckiem, może skorzystać z rocznego urlopu rodzicielskiego i uzyskiwać przez rok co miesiąc 80 proc. swojej pensji. Jeśli takie same wyliczenia przyjąć […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.