< Wróć

Leasing na samochody dostawcze. Coraz popularniejszy wśród firm

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jeszcze do zeszłego miesiąca kupujący auta z homologacją ciężarową mieli możliwość odliczenia pełnej kwoty podatku VAT. Dotyczyło to zarówno pojazdu jak i paliwa oraz części do niego.

Jeszcze do zeszłego miesiąca kupujący auta z homologacją ciężarową mieli możliwość odliczenia pełnej kwoty podatku VAT. Dotyczyło to zarówno pojazdu jak i paliwa oraz części do niego.

Od kwietnia również przedsiębiorcy kupując auto ciężarowe mają możliwość odliczenia podatku od towarów i usług, ale na innych warunkach. Powoduje to, że zainteresowanie zakupem w leasing samochodów dostawczych nie zmniejsza się. Nadal bowiem istnieje możliwość odliczenia całości VAT od zakupu samochodów służbowych na leasing.

Deklarując odliczenie całości VAT w urzędzie skarbowym należy pamiętać o potrzebie prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Obecnie bowiem należy udowodnić, że dane auto jest wykorzystywane wyłącznie do celów służbowych. W innym wypadku istnieje możliwość odliczenia tylko połowy stawki podatku od towarów i usług.

Auta ciężarowe wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku

W związku z tym, że auta dostawcze oraz specjalistyczne zazwyczaj służą jako auto służbowe przedsiębiorcy nadal interesują się ich zakupem. Zdaniem analityków rynku, po zmianie przepisów nie odnotowano spadku zainteresowania zakupu pojazdów z tego segmentu.

Nawet trudności jak konieczność opisywania trasy pojazdu oraz dokładnego ujęcia liczby przejechanych kilometrów nie odstrasza przedsiębiorców. Niewątpliwie regularne prowadzenie ewidencji przez wszystkich pracowników jest trudne do wyegzekwowania dla osób zarządzających firmom. Jednak możliwość odliczenia pełnej składki VAT przez cały okres leasingowania, a także od paliwa i części zamiennych jest dużą korzyścią dla przedsiębiorców.

Niestety wykonanie podróży prywatnej takim samochodem od razu dyskwalifikuje z możliwości odliczenia pełnej kwoty VAT. Przedsiębiorca, który będzie używał pojazdu zarówno do celów służbowych jak i prywatnych musi ten fakt zgłosić w urzędzie skarbowym.

Obowiązujące przepisy dotyczące możliwości odliczenia VAT od zakupu pojazdu w najbliższym czasie nie ulegną zmianie. Dyrektywa unijna, która reguluje przyjęte przez rząd zmiany jest aktualna przez najbliższe cztery lata.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x