< Wróć

2,50 zł za godzinę pracy

Minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi obecnie 1680 zł brutto, czyli netto jest to kwota nieco ponad 1237,20 zł. W przeliczeniu na płacę godzinową, zakładając 40-godzinny tydzień pracy, będzie to stawka minimalna na poziomie 7,73 zł „na rękę”. Jak to możliwe, że są stanowiska pracy i oferty zatrudnienia w Polsce z płacą wynoszącą 2,50 zł netto za godzinę pracy?

Niestety, wyzysk pracowników trwa w najlepsze, ponieważ przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce dotyczą wyłącznie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, a nie umów cywilnoprawnych. Z tego względu zleceniobiorcy czy osoby wykonujące umowy o dzieło zarabiać mogą skrajnie mało.

Winny jest też sam system organizacji publicznych przetargów na usługi. W takich przetargach wygrywają firmy, które są w stanie zaoferować najniższą cenę usługi, co przekłada się na bardzo niskie wynagrodzenie dla pracowników, którzy ostatecznie mają taką pracę wykonywać. Dopóki w Polsce nie zostanie wprowadzona minimalna stawka godzinowa za pracę wykonywaną na podstawie umowy o pracę i umów cywilnoprawnych, taki proceder jak płaca 2,50 zł na godzinę, będzie trwał w najlepsze.

Komentarze

  • jarek prusik pisze:

    Polskie standardy, masakra. I jak tutaj żyć? Moje zdanie na ten temat jest proste – zniszczyć cały polski system. Mam firmę w UK. W sumie zwolnienia podatkowe przekraczają 200 tysięcy. Do tego płacę dwa razy niższy ZUS. Co dla mnie najważniejsze, schemat Pawła Kurnika jest w 100% zgodny z prawem UE, i właśnie dlatego ta optymalizacja ma sens. To chyba jeden z niewielu pozytywów jaki dała nam Unia.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.