< Wróć

Czy nieściągalny dług można zaliczyć do kosztów?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kosztami uzyskania przychodu są koszty, które podatnik poniósł w celu osiągnięcia przychodów bądź też zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów – należy jednak mieć przy tym na uwadze, iż nie wszystkie tego typu koszty podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Niejednokrotnie w tym kontekście pojawia się pytanie o to, jak przedstawia się sprawa z nieściągalnymi długami – czy one również są zaliczane do powyższych kosztów?

Warunki do spełnienia

Problemy z płatnościami, które nie są przez kontrahentów regulowane w terminach lub w ogóle nie są opłacane, zna doskonale z własnego doświadczenia wielu przedsiębiorców. Czasami zdarza się, że wierzytelność zostaje uznana za nieściągalną. Przepisy stanowią, iż można ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, aczkolwiek muszą zostać przy tym spełnione dwa podstawowe warunki. Po pierwsze – podatnik zaliczył już uprzednio daną wierzytelność do przychodów należnych w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, a po drugie – nieściągalność wierzytelności została udokumentowana w odpowiedni sposób. Pojawia się przy tej sposobności jeszcze jedna ważna uwaga, a mianowicie taka, że wierzytelność odpowiadającą powyższym kryteriom można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu tylko do daty jej przedawnienia. W momencie, gdy dług ulega przedawnieniu, taka opcja nie wchodzi już w rachubę.

Udokumentowanie nieściągalności wierzytelności

Warto kilka słów poświęcić sposobom udokumentowania nieściągalności wierzytelności. Stosownymi potwierdzeniami są tutaj: wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego postanowienie o nieściągalności, które zostało uznane przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu; postanowienie sądu (m. in. o zakończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku); sporządzony przez podatnika protokół stwierdzający, iż przewidywane koszty procesowe oraz egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od kwoty stanowiącej jej równowartość. Jeżeli w kwocie nieściągalnej wierzytelności został uwzględniony podatek VAT, to kosztem uzyskania przychodu jest wyłącznie kwota netto wierzytelności – a zatem bez VAT-u.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x