< Wróć

Ułatwienia dla pracodawców

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, czyli tzw. czwarty pakiet rozwiązań deregulacyjnych, przyjęta w ostatnim czasie przez rząd pozwoli na prowadzenie firmy w komfortowych warunkach. Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy będą mogli korzystać z uproszczeń w sprawozdawczości do ZUS. Ustawa zakłada także wprowadzenie ułatwień podatkowych dla pracowników.

Rząd PO i PSL proponują, aby umożliwić pracownikom i pracodawcom zachowanie ważności orzeczenia lekarskiego przez nowego pracodawcę, o ile pracownik będzie zatrudniany na podobnym stanowisku pracy. Zmniejszy to koszty ponoszone przez pracodawcę przy angażowaniu do pracy nowych osób. Przewiduje się również zastąpienie ryczałtem rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych oraz zwolnienie z podatku organizowanego przez pracodawcę dowozu pracowników do pracy transportem zbiorowym.

Korzystne dla mikroprzedsiębiorców będzie planowane ograniczenie przez pierwszy rok kalendarzowy, obowiązków statystycznych. Nowe firmy przez 12 pierwszych miesięcy działania nie będą musiały przekazywać danych statystycznych do urzędów krajowych.

Zniesiony ma być obowiązek sprawdzania do 30 kwietnia prawidłowości danych przekazanych ZUS w miesięcznych raportach imiennych dotyczących poprzedniego roku kalendarzowego. Dotychczas za brak sprawdzenia danych groziła kara w wysokości 5 tys. zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x