< Wróć

Równa waloryzacja emerytur

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Już w 2012 roku rząd Platformy Obywatelskiej na czele z Donaldem Tuskiem chciał wprowadzić nową waloryzację emerytur w Polsce. Każda osoba uprawniona do uzyskiwania świadczeń emerytalnych otrzymywałaby podwyżkę w tej samej wysokości, a nie jak dotychczas – podwyżkę o taki sam procent uzyskiwanego świadczenia.

Niemniej, nowa zasada sprawiedliwej waloryzacji emerytur w Polsce została zanegowana przez Trybunał Konstytucyjny. Obecnie wstępny projekt zmian prawnych został przygotowany przez rząd. Waloryzacja kwotowa, która miałaby zastąpić waloryzację procentową, jest popierana przez PO, PSL i PiS. Rozwiązanie to prowadziłoby do równej podwyżki emerytur w Polsce. W przyszłym roku wzrosłyby one dokładnie o 37 zł i 25 groszy. Dzięki temu nawet emeryci uzyskujący najniższe świadczenia dostaliby godziwą podwyżkę. Do tej pory waloryzacja procentowa prowadziła do sytuacji, w której najzamożniejsi emeryci mieli udział w największych wzrostach świadczeń emerytalnych.

W kwestii zmiany mechanizmu waloryzacji emerytur w naszym kraju wśród koalicjantów panuje zgoda, ale co ciekawe, również największa partia opozycyjna – Prawo i Sprawiedliwość, opowiada się za takim rozwiązaniem. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego uznaje je bowiem za sprawiedliwe dla wszystkich emerytów w Polsce.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x