< Wróć

Bezrobocie poniżej 10%

Eurostat, Europejski Urząd Statystyczny, przyjmuje nieco inne kryteria do szacowania dla poszczególnych krajów unijnych stopy bezrobocia. Według Eurostatu bezrobocie w Polsce w maju 2014 roku wyniosło zaledwie 9,6%, wobec 9,7% przed miesiącem.

Dane Eurostatu są sprzeczne z publikowanymi przez GUS oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odczytami dotyczącymi bezrobocia. Według tychże instytucji, stopa bezrobocia rejestrowanego w maju tego roku wynosiła 12,5%. Skąd takie rozbieżności? Dlaczego według Eurostatu w Polsce bezrobocie jest niższe niż wynosi średnia dla 28 państw Unii Europejskiej? Jest to spowodowane tym, że do mierzenia skali bezrobocia Eurostat bazuje na ankietowych badaniach aktywności ekonomicznej ludności, nie zaś na statystykach przedstawianych przez Powiatowe Urzędy Pracy. Europejskie badania pozwalają na dokładną ocenę rzeczywistej skali bezrobocia.

Część osób pomimo zarejestrowania w Urzędzie Pracy jako bezrobotni, w rzeczywistości nie jest nieaktywna zawodowo, ale pracuje w szarej strefie. Minusem badań Europejskiego Urzędu Statystycznego jest to, że obejmują one nie całą populację, ale losowo wybraną próbę.

Komentarze

  • michalinow pisze:

    Oj, to bezrobocie jest trochę fikcyjne. Generalnie masa firm ucieka z Polski i prowadzi działalność gdzieś indziej. Poczytajcie o optymalizacji Pawła Kurnika. Przecież można mieć spółkę w UK i przedstawicielstwo w Polsce. W ten sposób korzysta się z preferencji podatkowych, a przecież UK to dwa razy niski zus i zwolnienia podatkowe na ponad 200 tysięcy.

  • […] UE w sierpniu stopa bezrobocia wynosiła 10,2 proc., co oznacza, że blisko 24,6 mln osób pozostaje bez pracy. W strefie euro […]

  • […] 12 proc. Obecnie właśnie tak się stało, dlatego przewidywania dotyczące jednocyfrowej stopy bezrobocia też mogą się […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.