< Wróć

Bezrobocie poniżej 10%

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Eurostat, Europejski Urząd Statystyczny, przyjmuje nieco inne kryteria do szacowania dla poszczególnych krajów unijnych stopy bezrobocia. Według Eurostatu bezrobocie w Polsce w maju 2014 roku wyniosło zaledwie 9,6%, wobec 9,7% przed miesiącem.

Dane Eurostatu są sprzeczne z publikowanymi przez GUS oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odczytami dotyczącymi bezrobocia. Według tychże instytucji, stopa bezrobocia rejestrowanego w maju tego roku wynosiła 12,5%. Skąd takie rozbieżności? Dlaczego według Eurostatu w Polsce bezrobocie jest niższe niż wynosi średnia dla 28 państw Unii Europejskiej? Jest to spowodowane tym, że do mierzenia skali bezrobocia Eurostat bazuje na ankietowych badaniach aktywności ekonomicznej ludności, nie zaś na statystykach przedstawianych przez Powiatowe Urzędy Pracy. Europejskie badania pozwalają na dokładną ocenę rzeczywistej skali bezrobocia.

Część osób pomimo zarejestrowania w Urzędzie Pracy jako bezrobotni, w rzeczywistości nie jest nieaktywna zawodowo, ale pracuje w szarej strefie. Minusem badań Europejskiego Urzędu Statystycznego jest to, że obejmują one nie całą populację, ale losowo wybraną próbę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x