< Wróć

Urlop macierzyński dla zakonnicy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zasiłek macierzyński jest rodzajem świadczenia pieniężnego, którego celem jest zrekompensowanie wynagrodzenia, jakie kobieta otrzymywałaby, gdyby świadczyła pracę. Zasady jego przyznawania są ściśle określone stosownymi przepisami – wypłacany jest przez okres od 20 do 37 tygodni, w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Zgodnie z prawem skorzystać może z niego także i zakonnica.

Zasiłek macierzyński a ubezpieczenie chorobowe

Warto zacząć od tego, że o ile urlop macierzyński jest przywilejem wszystkich zatrudnionych na umowę o pracę kobiet, które w trakcie zatrudnienia urodziły dziecko, o tyle osoby nie będące w rozumieniu kodeksu pracy pracownikami takowego przywileju nie posiadają. Inaczej jednak sprawa się przedstawia w przypadku zasiłku macierzyńskiego – co do zasady przysługuje on osobom ubezpieczonym. Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku jest opłacanie składki na ubezpieczenie chorobowe, która w Polsce ma charakter dobrowolnej. Jeżeli zatem np. pracująca na umowę zlecenie kobieta składki tej nie opłacała, to wspomniane świadczenie jej nie przysługuje – aby nabyć do niego prawo, musiała składkę na ubezpieczenie chorobowe opłacać przez co najmniej jeden pełny miesiąc przed porodem.

Zasiłek dla zakonnicy

Dlaczego w omawianym kontekście mówi się również o osobach duchownych? Wynika to z tego, iż z punktu widzenia ZUS-u zakon jest zakładem pracy. Osoby duchowne –np. kobiety zrzeszone w zakonach Kościoła Katolickiego bądź w innych zakonach lub w związkach wyznaniowych – podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, emerytalnemu oraz rentowemu. Składki na te cele są przez nie opłacane ze środków własnych. Oznacza to zatem dokładnie tyle, że jeżeli zakonnica podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, a składki opłaca zgodnie z wymogami, przysługuje jej prawo do zasiłku macierzyńskiego. Podobnie jest też w przypadku  m. in. osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących, osób odbywających służbę zastępczą, osób wykonujących pracę nakładczą czy osób będących członkami rolniczych spółdzielni produkcyjnych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

3success


1
0
Would love your thoughts, please comment.x