< Wróć

MSP o stanie polskiej gospodarki i własnej kondycji

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

II kwartał bieżącego roku okazał się być wyzwaniem dla polskich przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MSP. O ile, według kwartalnych badań Idea Banku prowadzonych na próbie 1000 małych firm, w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2014 roku prawie 70% przedsiębiorców prognozowało wzrost swoich obrotów w całym roku, o tyle ich optymizm stopniał w II kwartale. Obecnie już tylko 60% respondentów pozytywnie patrzy w przyszłość.

Rośnie jednocześnie liczba firm, które przewidują spadek obrotów lub ich utrzymanie na poziomie z ubiegłego roku. Optymizmem nie zaraża stan polskiej gospodarki. Na początku roku pozytywnie oceniało ją 41,5%. Mówiono o dynamicznym wzrośnie gospodarczym, a teraz jest o nim przekonanych tylko nieco ponad 35% respondentów. Przybywa przedsiębiorców, którzy twierdzą, że tempo rozwoju gospodarczego będzie utrzymane na zeszłorocznym poziomie.

Nieznacznie powiększył się według badania Idea Banku odsetek małych przedsiębiorców chcących w najbliższym czasie zwolnić pracowników – z 1% w I kwartale 2014 roku do 3% w II kwartale. Tymczasem, 37% respondentów planuje powiększyć liczbę pracowników a 60% nie zmieni stanu swojego zatrudnienia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x