< Wróć

Kara pieniężna dla pracownika

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Nawiązanie stosunku pracy oznacza dla obu stron m. in. konieczność wywiązywania się z pewnych obowiązków. Pracodawca jest zobligowany do tego, aby w odpowiedni sposób zorganizować w zakładzie pracę i porządek, z kolei pracownik musi przestrzegać zakładowego regulaminu oraz przepisów przeciwpożarowych i BHP.

Kary porządkowe

W kodeksie pracy ustawodawca uwzględnił sytuacje, kiedy pracownik we wspomnianym powyżej zakresie wykazuje się brakiem dyscypliny – wówczas pracodawcy przysługuje prawo nałożenia na niego kary porządkowej. Przybrać może ona jedną z trzech form, a mianowicie upomnienia, nagany bądź kary pieniężnej. Pracodawca musi mieć przy tym na względzie to, iż z uwagi na to, że ustawowy katalog kar porządkowych jest katalogiem o charakterze zamkniętym, nie ma możliwości nałożenia na pracownika innej kary ponad to, co jest zapisane w kodeksie pracy. W przydatku kar pieniężnych istnieją pewne ograniczenia. Mogą one bowiem zostać nałożone jedynie w określonych okolicznościach, a zatem wtedy, gdy pracownik: nie przestrzega przepisów przeciwpożarowych i BHP, stawił się do pracy pod wpływem alkoholu bądź w godzinach pracy spożywał alkohol, opuścił pracę bez usprawiedliwienia.

Kary pieniężne – jaka wysokość?

Jeżeli chodzi o wysokość, to kara pieniężna za jedno wykroczenie bądź za jeden dzień nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy nie może wynosić więcej aniżeli wynagrodzenie za jeden dzień pracy. Po zsumowaniu wszystkich kar, otrzymana w ten sposób kwota nie może być większa niż dziesiąta część pensji pracownika, która jest naliczona do wypłaty (po uwzględnieniu potrąceń alimentacyjnych i nie alimentacyjnych oraz zaliczek pieniężnych). Przy wyliczaniu wysokości wynagrodzenia za jeden dzień pracy stosowane są dokładnie te same zasady, jakie obowiązują przy wyliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy – zastosowanie znajduje tu zatem również i współczynnik urlopowy. Kluczową rolę w tym kontekście odgrywają składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości bądź przysługujące pracownikowi za okresy wynoszące powyżej 1 miesiąca.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
5 miesięcy temu

2ethiopian


0
Would love your thoughts, please comment.x