< Wróć

Pracodawcy nie płacą za nadgodziny

Według działań kontrolnych prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy w ubiegłym roku, wielu pracodawców nie płaci swoim pracownikom za pracę ponadwymiarową. Szacuje się, że 20% zatrudnionych pracowników nie otrzymuje wynagrodzenia za nadgodziny.

Łamanie przepisów o czasie pracy jest niestety normą na polskim rynku pracy. Jeszcze w 2011 roku tylko 10% pracowników zmagało się z brakiem rekompensaty nadgodzin przez pracodawcę, a w 2013 roku było to już 20%. Dwukrotny wzrost jest co najmniej niepokojący. Pracownicy nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia za przekroczenie normy czasu pracy – dobowej, tygodniowej, a nawet rocznej.

Pracodawcy naruszają i inne przepisy dotyczące czasu pracy. Między innymi, nie zapewniają pracownikom 11-godzinnego odpoczynku dobowego, nie gwarantują dni wolnych wynikających z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. PIP wykazał wiele nieprawidłowości dotyczące ewidencjonowania czasu pracy przez polskich przedsiębiorców.

Związkowcy wskazują, że takie uchybienia dotyczące czasu pracy pracowników wynikają z chęci pracodawców do obniżania kosztów pracy. Zaoszczędzone środki są przeznaczane zaś na kredytowanie działalności przedsiębiorców.

Komentarze

  • michalinow pisze:

    Kombinują jak mogą, jak to w Polsce, wiem sam jakie u nas są koszty. Moja firma działa w Uk, w Polsce mam przedstawicielstwo. U nich ZUS jest dwa razy niższy, kwota wolna to 50 tysięcy i jeszcze zwalniają z podatku dywidendę nawet w kwocie 180 tysięcy. Co ciekawe – optymalizacja Pawła Kurnika jest w 100% zgodna z prawem UE! Całkowicie inny świat!

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.