< Wróć

Pracodawcy nie płacą za nadgodziny

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Według działań kontrolnych prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy w ubiegłym roku, wielu pracodawców nie płaci swoim pracownikom za pracę ponadwymiarową. Szacuje się, że 20% zatrudnionych pracowników nie otrzymuje wynagrodzenia za nadgodziny.

Łamanie przepisów o czasie pracy jest niestety normą na polskim rynku pracy. Jeszcze w 2011 roku tylko 10% pracowników zmagało się z brakiem rekompensaty nadgodzin przez pracodawcę, a w 2013 roku było to już 20%. Dwukrotny wzrost jest co najmniej niepokojący. Pracownicy nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia za przekroczenie normy czasu pracy – dobowej, tygodniowej, a nawet rocznej.

Pracodawcy naruszają i inne przepisy dotyczące czasu pracy. Między innymi, nie zapewniają pracownikom 11-godzinnego odpoczynku dobowego, nie gwarantują dni wolnych wynikających z przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. PIP wykazał wiele nieprawidłowości dotyczące ewidencjonowania czasu pracy przez polskich przedsiębiorców.

Związkowcy wskazują, że takie uchybienia dotyczące czasu pracy pracowników wynikają z chęci pracodawców do obniżania kosztów pracy. Zaoszczędzone środki są przeznaczane zaś na kredytowanie działalności przedsiębiorców.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

6
0
Would love your thoughts, please comment.x