< Wróć

Podatek od nieruchomości przy zawieszeniu działalności

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Prowadzenie działalności gospodarczej nakłada na przedsiębiorcę szereg obowiązków, które wiążą się m. in. z różnymi wydatkami. Niektórzy nie radzą sobie finansowo z tymi obciążeniami i decydują się na zawieszenie bądź zamknięcie działalności – oczywiście przyczyny takiej decyzji mogą być też i inne. Niemniej jednak czy to oznacza zaprzestanie ponoszenia kosztów?

Aspekty związane z zawieszeniem działalności

Zanim przedsiębiorca postanowi zamknąć firmę, może się zdecydować na zawieszenie działalności. Jeśli nie zatrudnia pracowników, w rachubę wchodzi okres od 30 dni do 24 miesięcy. W tym czasie nie opłaca ani składek ZUS, ani nie uiszcza zaliczek na poczet podatku dochodowego. Nie osiąga również przychodów – jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dochodzi do sprzedaży majątku firmy. Nie oznacza to przy tym wcale, że przedsiębiorca nie ponosi żadnych wydatków oraz że za okres zawieszenia działalności jest zwolniony z obowiązku składania corocznego zeznania podatkowego – nic bardziej mylnego.

Podatek od nieruchomości kosztem podatkowym

Zgodnie z obowiązującymi przepisami fakt, iż działalność została zawieszona, nie oznacza wcale przerwy w ponoszeniu tych wydatków, które na stałe wiążą się z prowadzeniem firmy. Wynika to z tego, iż do uiszczania pewnych opłat przedsiębiorca jest zobligowany z uwagi na umowy, które zawarł jeszcze przed zawieszeniem działalności. Mowa tutaj o takich zobowiązaniach jak np. rachunki za firmowy telefon czy podatek od nieruchomości. Resort finansów stoi na stanowisku, iż skoro w okresie zawieszenia działalności nieruchomości (magazyn, biuro itp.) w dalszym ciągu są w posiadaniu właściciela firmy, to musi on z tego tytułu odprowadzać stosowny podatek. Plus tego jest taki, że poniesione na ten cel wydatki stanowią koszt podatkowy. Mówiąc innymi słowy, można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, albowiem służą one zachowaniu źródła przychodów. Przedsiębiorca musi pamiętać, by podatek od nieruchomości opłacać w terminie (istnieje możliwość uiszczania go w ratach do 15 marca, do 15 maja, 15 września i do15 listopada).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
11 miesięcy temu

2liberty


13
0
Would love your thoughts, please comment.x