< Wróć

Rządowa płaca minimalna 2015

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W przyszłym roku najprawdopodobniej płaca minimalna w Polsce zostanie podwyższona i wyniesie 1750 zł, czyli o 70 zł więcej niż obecnie. Jej wysokość została ustalona przez rząd, bez udziału związków zawodowych, które już w poprzednim roku zawiesiły swój udział w Komisji Trójstronnej, która nie może podejmować żadnych uchwał, m.in. także i tych o wysokości wynagrodzenia minimalnego w gospodarce narodowej.

Niemniej, związkowcy postulowali, aby minimalna płaca w Polsce od 1 stycznia 2015 roku wzrosła o 7 proc. w stosunku do obecnego poziomu 1680 zł, co oznaczałoby, że od nowego roku wyniosłaby ona 1797 zł. Tymczasem, pracodawcy chcieli niższego wzrostu – do poziomu 1731 zł. Rząd zdecydował więc o wypośrodkowaniu obu kwot i zaproponował minimalne wynagrodzenie w wysokości 1750 zł.

Warto przy tym podkreślić, że propozycja rządowa uwzględnia o 19 zł wyższy wzrost najniższego wynagrodzenia w stosunku do ustawowego minimum wzrostu najniższego wynagrodzenia.

Niewykluczone, że w przyszłym roku na miejsce Komisji Trójstronnej, w której udział brali przedstawiciele rządu, pracodawców i związków zawodowych, powołany będzie nowy organ, np. proponowana przez związkowców Rada Dialogu Społecznego, opiniująca wszystkie projekt ustaw. W tym rządowe.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x