< Wróć

Jak odnaleźć majątek dłużnika?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Odzyskanie zaległych należności niejednokrotnie przysparza bardzo wielu trudności. Czasami okazuje się to niemożliwe z uwagi na to, iż brak jest źródeł, z których można przeprowadzić egzekucję długu, innym zaś razem dłużnik wykazuje się dużym sprytem i skutecznie ukrywa majątek przed wierzycielem. Warto zatem wiedzieć, co można w takiej sytuacji zrobić.

Profesjonalne usługi

Przepisywanie nieruchomości na członków rodziny, fikcyjne rozwody, częste zmiany rachunków bankowych – to tylko niektóre ze sposobów stosowanych przez nierzetelnych dłużników mające na celu uniemożliwienie egzekucji długu. Wierzyciele, którzy zastanawiają się nad tym jak ściągnąć dług, powinni pamiętać, iż przy poszukiwaniu majątku dłużnika mają do wyboru kilka rozwiązań. Mogą to co prawda robić na własną rękę, niemniej jednak o wiele lepszą opcją jest skorzystanie z profesjonalnych usług świadczonych przez komorników, firmy windykacyjne, wywiadownie gospodarcze czy detektywów. Należy koniecznie przy tej sposobności zaznaczyć, iż komornik może wkroczyć do akcji tylko wtedy, gdy wierzyciel posiada prawomocne orzeczenie sądu zaopatrzone w klauzulę wykonalności – to zaś oznacza, że trzeba przejść przez wszystkie sądowe procedury.

Pomocne rejestry

Przy poszukiwaniu majątku dłużnika niezwykle pomocne okazują się rozmaite rejestry prywatne i publiczne oraz biura informacji gospodarczej. Dla przykładu w celu ustalenia jaki samochód posiada dłużnik można złożyć wniosek w wojewódzkim ośrodku informatyki MSWiA o udostępnienie informacji z centralnej ewidencji pojazdów – jeśli wierzyciel posiada prawomocne orzeczenie sądu, będzie mu łatwiej tę sprawę załatwić. Ponadto można także pokusić się o ustalenie, jakimi nieruchomościami dysponuje dłużnik – dobrze jest znać numer księgi wieczystej lub chociażby adres dłużnika. Jeżeli wierzyciel zna numer księgi wieczystej, sprawa jest jasna. Jeśli natomiast posiada tylko adres bądź mniej więcej wie, gdzie mieszka lub prowadzi działalność dłużnik, przydatne mogą okazać się kartoteki prowadzone przez sądy wieczystoksięgowe, a także ewidencja gruntów i budynków.

Warto poza tym pamiętać o tym, iż istnieje opcja polegająca na przymuszeniu dłużnika do wyjawienia majątku. Musi on wówczas dostarczyć do sądu wykaz swojego majątku – za udzielenie nieprawdziwych informacji grożą poważne kary, włącznie z karą pozbawienia wolności.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x