< Wróć

Sprzedaż zamortyzowanego samochodu

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wydatki ponoszone w związku z wykorzystywaniem na cele firmowe samochodu osobowego można rozliczać na kilka sposobów, np. jako składnik majątku firmy. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na wycofanie pojazdu z majątku firmy – chociażby poprzez jego sprzedaż – muszą pamiętać o wiążących się z tym obowiązkach, m. in. podatkowych.

Opodatkowany przychód

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sprzedaż składnika majątku firmy jest przychodem osiąganym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, co oznacza, iż musi on zostać zaksięgowany w księdze przychodów i rozchodów – podlega także opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeżeli amortyzacja samochodu nie została jeszcze przeprowadzona do końca, wówczas wartość niezamortyzowaną zalicza się na poczet kosztów uzyskania przychodu (w całości). Trzeba też przy tej sposobności nadmienić, iż jeśli wycofany z działalności samochód figurował w ewidencji środków trwałych, to jego sprzedaż w przeciągu 6 lat od daty wycofania powoduje powstanie przychodu.

Kiedy nie płaci się podatku dochodowego?

Warto przy tej okazji nadmienić, iż istnieją opcje pozwalające uniknąć konieczności uiszczenia podatku dochodowego. Po pierwsze – do celów firmowych należy wykorzystywać prywatne auto osobowe i rozliczać je według ewidencji przebiegu pojazdu, taki samochód nie jest składnikiem majątku firmy. Po drugie – pojazd można przekazać na cele osobiste, co nie jest traktowane jako osiąganie przychodu z działalności. Po trzecie – pojazd będący składnikiem majątku firmy można przekazać członkowi najbliższej rodziny w formie darowizny. Jeśli taka osoba nosi się z zamiarem sprzedaży auta, powinna mieć na względzie to, by od daty przekazania upłynęło minimum 6 miesięcy – wówczas przychód ze sprzedaży nie będzie opodatkowany podatkiem dochodowym.

Aspekty związane z podatkiem VAT

Kilka słów należy jeszcze poświęcić kwestiom dotyczącym podatku VAT. Przy sprzedaży samochodu będącego składnikiem majątku firmy podatku tego nie zapłacą podatnicy zwolnieni z VAT. Pozostali natomiast będą do tego zobowiązani. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w ewidencji środków trwałych auto figuruje co najmniej 6 miesięcy, a przy jego zakupie przedsiębiorca skorzystał z częściowego prawa do odliczenia VAT  (60 proc., maksymalnie 6 tys. zł). Przy spełnieniu tych dwóch warunków podatnik jest zwolniony z opodatkowania VAT (stawka „zw”). Możliwość odliczenia całego VAT-u przy zakupie oznacza obowiązek zapłacenia podatku.

W przypadku sprzedaży samochodu ze stawką „zw”, za który przedsiębiorca dokonał już wcześniej odliczenia VAT-u, istnieje opcja polegająca na możliwości odzyskania zapłaconego podatku, ale pod pewnymi warunkami. Dzieje się tak, gdy od wprowadzenia samochodu do majątku firmowego minęło od 6 do 12 miesięcy (dla pojazdów o wartości początkowej 15 tys. zł) bądź gdy początkowa wartość samochodu przekracza 15 tys. zł (w okresie 5 lat za każdy kolejny rok zmniejszana jest kwota korekty podatku naliczonego o 1/5; korekta nie jest wymagana przy sprzedaży pojazdu mającej miejsce po upływie 5 lat od końca roku, w którym samochód wprowadzono do majątku firmy).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sarek
Admin
9 miesięcy temu

Z innej beczki. Czy takie sprawdzenie samochodu przed zakupem w Kielcach ma sens – https://motocontroler.com/sprawdzenie-samochodu-przed-kupnem-kielce-i-okolice/ ? Jadę tam jutro i chcę skontrolować auto. Czy w takich miejscach są w stanie wykryć problemy?

trackback
9 miesięcy temu

2definition


0
Would love your thoughts, please comment.x