< Wróć

Zarabiamy coraz więcej

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Według danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie polskich pracowników w ciągu ostatniego miesiąca wzrosło o 3,5 proc. rok do roku. Wzrost notowany był również w ujęciu miesięcznym. W czerwcu 2014 roku przeciętne wynagrodzenie brutto wynosiło 3 943,01 zł i było wyższe o 1,7 proc. niż w maju.

Średnie wynagrodzenie jest ponad dwukrotnie wyższe od płacy minimalnej, ale jego wzrost świadczy o dobrej koniunkturze panującej w polskiej gospodarce. Wraz ze zwiększaniem się średniej płacy wzrosło nieznacznie zatrudnienie w firmach – o 0,7 proc. rok do roku.

Wcześnie ekonomiści szacowali, że wzrost wynagrodzenia w ujęciu rocznym i miesięcznym będzie jeszcze wyższy, ale ich optymistyczne prognozy niestety się nie sprawdziły.

W przedsiębiorstwach w Polsce w czerwcu 2014 roku było zatrudnionych 5 mln 526,1 tys. osób, o 0,2 proc. więcej niż przed miesiącem. W kolejnych miesiącach dynamika zatrudnienia nie powinna, zdaniem analityka Banku Gospodarstwa Krajowego, przekroczyć 1 proc. Na podstawie zgromadzonych przez GUS danych nie można w sposób jednoznaczny wnioskować, czy w najbliższym czasie będziemy mieli do czynienia z pogorszeniem czy polepszeniem koniunktury gospodarczej do końca roku w naszym kraju.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x