< Wróć

Kontrole zabijają biznes

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Przedsiębiorcy muszą liczyć się z tym, że w toku prowadzenia działalności gospodarczej wielokrotnie mogą być kontrolowani przez różnego rodzaju instytucje i służby. Jest to jedna z barier w rozwoju polskiej przedsiębiorczości, na którą od dłuższego czasu zwracają uwagę sami właściciele firm. Jak szacuje „Dziennik Polski” nawet 20 różnych instytucji może kontrolować praktycznie każdą funkcjonującą firmę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Kontrole niejednokrotnie ciągną się całymi latami, przez co przedsiębiorstwo nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Nawet jeśli nic nie ma „na sumieniu” kontrolerzy mogą zablokować kolejne dostawy czy sprzedaż, albo zwrot podatku VAT, przez co firma traci płynność finansową i zmuszona jest do zaprzestania wykonywania działalności. W historii polskiej gospodarki nie raz już dochodziło do podobnych sytuacji.

Wciąż zmieniają się przepisy, dlatego przedsiębiorcy nie mają pełnej świadomości tego, jakie kompetencje przypisywane są poszczególnym służbom i jakie kary mogą zostać na nich nałożone w wyniku kontroli. Takie działania mogą być przeprowadzane m.in. przez urząd skarbowy, urząd kontroli skarbowej, urząd celny, państwową inspekcję pracy, inspekcję handlową, sanepid, ZUS, i wiele innych inspektoratów i urzędów.

Przedstawiciele przedsiębiorców wypowiadają się, że nadmierne kontrole powodują, że rozrasta się szara strefa, mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym i wysokim poziomem bezrobocia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x