< Wróć

6 lat urlopu wychowawczego dla przedsiębiorcy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dotychczas sytuacja przedsiębiorców, którzy chcieli poświęcić się wychowaniu swoich dzieci, była niepewna. Obecnie przedsiębiorca będący jednocześnie rodzicem może skorzystać z urlopu wychowawczego i na maksymalnie 6 lat zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej.

Przez okres 6 lat przebywania na wychowawczym, za przedsiębiorcę składka emerytalna i rentowa będzie opłacana przez budżet państwa. Jest to wyjątek od powszechnie obowiązującej reguły zawieszania działalności na okres od 30 dni do dwóch lat. Od września 2013 roku przedsiębiorcy o co najmniej 6-miesięcznym stażu rynkowym, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, mogą ją zawiesić na okres do 3 lat, jeśli sprawują w tym czasie osobistą opiekę nad dzieckiem, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 5-go roku życia. W przypadku dziecka niepełnosprawnego zawieszenie działalności może trwać do 6 lat, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Wniosek o zawieszenie działalności należy złożyć, podobnie jak przy jej rejestrowaniu, CEIDG-1 do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można go złożyć m.in. w trybie online, z wykorzystaniem podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x