< Wróć

Płaca minimalna od 2015 roku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kwestie dotyczące minimalnego wynagrodzenia w Polsce są regulowane ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Na jej podstawie jest ustalana co roku wysokość tegoż wynagrodzenia – ogłaszana jest w drodze specjalnego obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów w terminie do 15 września każdego roku. Wiadomo już, ile będzie wynosiła w 2015 r.
Wzrost ponad ustawowe minimum
Obecnie płaca minimalna kształtuje się na poziomie 1680 zł brutto. Od 1 stycznia 2015 r. osiągnie pułap o 70 zł wyższy – będzie zatem wynosić 1750 zł. To o 19 zł więcej aniżeli wynosi ustawowe minimum – zgodnie bowiem z przepisami minimalne wynagrodzenie nie mogłoby być niższe niż 1731 zł. O przekroczeniu ustawowego minimum zadecydował rząd, co spotkało się z dezaprobatą ze strony pracodawców. W ich opinii 1731 zł byłoby kwotą w zupełności wystarczającą – zwłaszcza, że sytuacja gospodarcza w kraju nie należy obecnie do najlepszych, a ogólna kondycja polskich pracodawców pozostawia wiele do życzenia. Jeszcze inne stanowisko reprezentowali związkowcy, zdaniem których minimalne wynagrodzenie za pracę powinno wynosić co najmniej 1797 zł.
Kto zyskuje, a kto traci?
Powyższe zmiany są najbardziej korzystne z punktu widzenia pracowników – w szczególności tych, którzy zarabiają najmniej. Należy też pamiętać, iż wzrost minimalnej płacy pociągnie za sobą kolejne podwyżki. Wzrosną m. in. stawki za pracę w godzinach nocnych, odszkodowania czy odprawy wypłacane pracownikom przy zwolnieniach (o ile to nie oni są stronami rozwiązującymi umowy o pracę). Pracodawcy natomiast mają znacznie mniej powodów do radości, gdyż zwiększą się koszty zatrudnienia pracownika. Podwyżka płacy minimalnej nie ucieszy również tych osób, które w przyszłym roku noszą się z zamiarem uruchomienia własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej. Ponieważ bazą do ustalenia podstawy wymiaru składek na ZUS jest właśnie wysokość minimalnego wynagrodzenia, trzeba będzie liczyć się z większymi wydatkami z tytułu prowadzenia firmy – podwyżki obejmą preferencyjne stawki składek ZUS, co początkujących przedsiębiorców postawi w jeszcze trudniej sytuacji niż aktualna.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x