< Wróć

Zapłacisz 200% stawki podatku

Przedsiębiorcy obawiają się wprowadzenia w życie nowej ordynacji podatkowej. Ministerstwo Finansów zaproponowało bowiem wprowadzenie w życie tzw. klauzuli obejścia prawa, na mocy której fiskus mógłby nakładać na podatników uchylających się od składania deklaracji lub obniżających podatek odsetek karnych nawet w wysokości 200 proc. stawki podstawowej.

Firmy obawiają się, że za każdym razem będą oskarżane o chęć unikania opodatkowania lub obniżania podatku należnego fiskusowi. Niemniej, Ministerstwo Finansów uspokaja, że klauzula obejścia prawa będzie znajdowała zastosowanie wyłącznie w przypadku dużych spraw. Ważne jest, aby zlikwidować sztuczne struktury stworzone po to, aby skutecznie unikać płacenia podatków.

Uczciwy podatnik, który prowadzi realny biznes w praktyce nie ma powodów do obaw.

Niezdyscyplinowani podatnicy muszą być świadomi możliwości poniesienia srogiej kary finansowej. Jednocześnie fiskus proponuje obniżenie odsetek od zaległości podatkowych z poziomu 75 proc., jaki obecnie obowiązuje, do 50 proc. stawki podstawowej.

Komentarze

  • patrykos pisze:

    A jakie są szanse na to, żeby w tym kraju pojawił się przepis zmniejszający koszty firm? Moja działalność w UK, na schemacie Pawła Kurnika daje nam 15 tysięcy rocznych oszczędności. ZUS jest dwa razy niższy, zwolnienia podatkowe dotyczą kwoty ponad 200 tysięcy, czyli diametralnie inny świat. A u nas? U nas kombinują jak nam władować kolejne kary. Polska przedsiębiorcza!

  • […] sformułowanie użyte w klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, w postaci „znacznej korzyści podatkowej” nie było doprecyzowane, co stwarzało […]

  • […] większości cywilizowanych państw klauzula przeciw unikaniu opodatkowania jest stosowana, najczęściej w najpoważniejszych sprawach. Jest też elementem, który […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.