< Wróć

Przymusowy urlop wypoczynkowy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Prawo do urlopu wypoczynkowego to jedno z najważniejszych praw pracowniczych. Urlop ten ma charakter coroczny, nieprzerwany oraz płatny, a służy regeneracji sił pracownika. Udzielany jest na jego pisemny wniosek. Z uwagi na to, że jest to uprawnienie osobiste, pracownik nie ma możliwości zrzeczenia się prawa do wspomnianego urlopu ani przeniesienia go na inną osobę.

Termin urlopu wypoczynkowego

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, urlopu udziela pracownikowi pracodawca na jego wniosek. Niemniej jednak trzeba pamiętać o tym, że to do pracodawcy należy ostateczna decyzja w sprawie terminu urlopu pracownika. Może on zatem ulec przesunięciu, jeśli np. koliduje z potrzebami pracodawcy w zakresie zapewnienia ciągłości pracy w firmie. Może się także zdarzyć i tak, że w wyjątkowych sytuacjach pracodawca odwołuje pracownika z urlopu. Do rzadkości nie należą też przypadki, gdy urlop wypoczynkowy nie może się rozpocząć w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy bądź nie ma opcji wykorzystania już rozpoczętego urlopu.

Obowiązek wykorzystania urlopu wypoczynkowego

W takich okolicznościach jak te opisane powyżej pracodawca może udzielić pracownikowi zaległego urlopu w terminie do końca marca następnego roku kalendarzowego (nie odnosi się to do urlopu na żądanie – pomimo tego, iż jest on wykorzystywany w ramach urlopu wypoczynkowego). Niekiedy pracownicy nie chcą wyrazić na to zgody – powinni przy tym mieć na uwadze to, że w tej akurat kwestii to pracodawca ma rację. Jeśli więc pracownik odmawia pójścia na zaległy urlop, pracodawca może go na niego wysłać bez jego zgody. W takich okolicznościach pracownik ma obowiązek dostosowania się do poleceń pracodawcy. Nie zaszkodzi przypomnieć, iż pracownik sam dobrowolnie nie może rozpocząć zaległego urlopu (wariant ten nie wchodzi też w rachubę przy urlopach wykorzystywanych w terminie) – potrzebna jest mu tego zgoda pracodawcy. Inaczej w stosunku do pracownika mogą zostać wyciągnięte bardzo daleko idące konsekwencje – włącznie z rozwiązaniem stosunku pracy w trybie dyscyplinarnym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

1
0
Would love your thoughts, please comment.x