< Wróć

Ile zarabia księgowy w MSP?

Czy osoby zatrudnione na takim samym stanowisku pracy w małej lub średniej firmie będą mogły liczyć na takie samo wynagrodzenie, jak pracownicy dużych przedsiębiorstw? Jak pokazało Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak&Sedlak, różnice w wysokości pensji w takich przypadkach mogą być znaczne.

Widoczne są one w przypadku osób zatrudnionych na stanowisku księgowego. W 2013 roku najwięcej księgowy mógł zarobić w przedsiębiorstwach dużych, zatrudniających ponad 1000 osób. Co drugi księgowy w dużych firmach mógł w ubiegłym roku zarobić 3925 zł. Dla porównania, w mikrofirmach, czyli w przedsiębiorstwach zatrudniających maksymalnie do 9 pracowników 25% księgowych zarabiało mniej niż 1,9 tys. zł. Średnio w najmniejszych firmach księgowi w 2013 roku zarabiali 2425 zł, podczas gdy już w małych przedsiębiorstwach, zatrudniających od 10 do 49 pracowników ich średnie zarobki wynosiły 3050 zł.

Więcej księgowi zarabiają w zagranicznych firmach – nawet dwukrotnie wyższą pensję mogli oni otrzymać w porównaniu do osób zatrudnionych na tym samym stanowisku w przedsiębiorstwach z polskim kapitałem. W rodzinnych firmach ich zarobki są mniejsze o 31% niż w firmach zagranicznych.

Komentarze

  • patrykos pisze:

    Polskie wynagrodzenia… Teraz napiszcie ile z tych kwot zjadło Państwo. Dlaczego np. w UK, przynajmniej przy metodzie Pawła Kurnika, mam zwolnienia podatkowe na ponad 200 tysięcy złotych? Tego nie mogę pojąć. W moim przypadku przenosiny do UK dały prawie 15 tysięcy oszczędności w rok. W Polsce kasa zostałaby zjedzona przez państwo 🙁

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.