< Wróć

Premie z cashback bez podatku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

W dzisiejszych czasach rynek usług bankowych odznacza się bardzo wysokim stopniem konkurencyjności. Banki zatem dokładają wielu starań, by pozyskiwać klientów i oferują różne opcje mające na celu zwiększyć atrakcyjność usług. Jedną z nich jest cashback – czyli premia za bezgotówkowe transakcje polegająca na bezpośrednim zwrocie pieniędzy. Jak tego typu premie są traktowane przez przepisy o podatku dochodowym?

Casback do 760 zł bez podatku

Na chwilę obecną stan prawny przedstawia się w ten sposób, że premie cashback są zwolnione z podatku dochodowego – pod warunkiem jednak, że nie są większe aniżeli 760 zł. Przekroczenie tego limitu oznacza konieczność uiszczenia podatku. Znajduje to potwierdzenie w wielu orzeczeniach wydawanych w bieżącym roku przez sądy administracyjne. Zgodnie z uzasadnieniami podawanymi do tychże orzeczeń zwrot kwot na bankowy rachunek klienta może zostać potraktowany jako nagrody za sprzedaż premiową. Nie znajduje to pokrycia ze stanowiskiem resortu finansów, zdaniem którego sprzedaż premiowa odnosi się tylko i wyłącznie do towarów, wykluczając jednocześnie z tego grona usługi.

Zmiany od 2015 r.

Klienci banków nie nacieszą się jednak jeszcze zbyt długo przedstawionym powyżej stanem prawnym i interpretacją przepisów na ich korzyść. Otóż od 2015 r. zacznie obowiązywać 19-proc. zryczałtowany podatek od premii cashback. Z drugiej jednak strony będzie istniała możliwość uniknięcia płacenia tejże daniny. W jaki sposób? Otóż w tym momencie decydujące znaczenia będzie miało to, jaki system wypłat przyjmie dany bank. Casback będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym jedynie wówczas, jeśli nie będzie spełniał definicji tych dochodów, które zgodnie z obowiązującymi przepisami są zwolnione z podatku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x