< Wróć

Skąd pieniądze na nową firmę?

Problem z wysokim bezrobociem sprawił, że wielu młodych ludzi postawiło na samozatrudnienie. Co odważniejsi i bardziej przedsiębiorczy postanowili stworzyć swoją własną firmę, która pozwoli im zarobić na siebie i swoją rodzinę.

140656410393955100

Wprawdzie wiele z tych nowopowstałych firm nie przetrwało próby czasu, ale jest też sporo takich, które bardzo mocno się rozwinęły i obecnie z jednoosobowych działalności gospodarczych przeistoczyły się w duże przedsiębiorstwa produkcyjne lub usługowe. Niezależnie od tego jak dziś funkcjonują wspomniane firmy, większość z nich borykała się na początku z podobnymi problemami finansowymi.

Jednym z pierwszych zagadnień jakie trzeba przemyśleć chcąc założyć własną działalność gospodarczą jest sposób na jej sfinansowanie. Niektóre przedsiębiorstwa, szczególnie te, które świadczą usługi, nie wymagają dużych nakładów na początek, jednak większość firm musi dysponować co najmniej kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciotysięcznym kapitałem początkowym. Uzyskanie takiej sumy pieniędzy nie jest łatwe, co jednak nie oznacza, że jest niemożliwe. Obecnie młodzi biznesmeni mają wiele różnych możliwości finansowania swoich działań. Mogą skorzystać z preferencyjnej pozyczki dla nowych firm udzielanej przez banki wspierające młodych przedsiębiorców.

Na rynku finansowym pojawiły się również pożyczki, których gwarantem jest państwo, co znacznie ułatwia ich zaciąganie osobom, które nie mają żyrantów ani niczego pod zastaw. Warto także wspomnieć o możliwości otrzymania dofinansowania z Powiatowego Urzędu Pracy, jednakże w tym wypadku należy też dodać, że nie jest ono zbyt wysokie i w wielu powiatach bardzo trudno je uzyskać ze względu na ograniczone fundusze. Na koniec pozostaje kwestia dofinansowania ze środków unijnych. Pieniądze uzyskane przez Polskę w poprzednich latach umożliwiały powstawanie i rozwój firm działających w różnych sektorach. Wiele osób skorzystało z dofinansowania jakie można było otrzymać z programu Kapitał Ludzki, natomiast młodzi ludzie, których pomysły charakteryzowały się szczególną innowacyjnością korzystali także z pieniędzy znajdujących się w programie Innowacyjna Gospodarka przeznaczonych na rozwój nowoczesnych rozwiązań technicznych.

Wprawdzie na pierwszy rzut oka może się wydawać, że istnieje wiele możliwości sfinansowania swojego pomysłu na firmę, warto jednak pamiętać, że uzyskanie wymienionych wyżej funduszy wcale nie jest łatwe. Składając wniosek o jakąkolwiek formę dofinansowania trzeba mieć dobry biznesplan i umieć przekonać do swojego pomysłu osoby, które decydują o przyznaniu środków. Niemniej jednak dla chcącego nie ma nic trudnego, a Polacy jako naród przedsiębiorczy i pomysłowy doskonale sobie radzą zarówno z pozyskiwaniem jak i rozporządzaniem środkami na przeznaczonymi na działalność gospodarczą.

 

Komentarze

  • patrykos pisze:

    Hehe… nie rozumiem dlaczego w Polsce nikt nie potrafi w końcu dojść do wniosku, że to w kosztach biznesu tkwi główny problem. Gdyby firmy mogły działać na kosztach dużo niższych, inaczej by podchodziły do biznesu. Moja firma działa w UK od ponad roku. Schemat Pawła Kurnika to 15 tysięcy oszczędności na zus, zwolnieniach podatkowych. Tylko czemu w Polsce niczego takiego nie mamy?

  • adam bielek pisze:

    hehe… w Polsce nie mamy w rządzie przedsiębiorców, więc kto ma robić dobre ustawy? Filozof? Znam metodę Pawła Kurnika, zwolnienia podatkowe w UK dają mi 15 tysięcy rocznych oszczędności, nie wrócę już formalnie z biznesem do PL. U nas nie szanuje się podatnika, nie próbuje się mu pomagać, a później niestety takie są tego efekty.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.