< Wróć

Kto zostaje w OFE?

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Już tylko dwa ostatnie dni pozostały przyszłym polskim emerytom na podjęcie decyzji, czy chcą oszczędzać na emeryturę tylko w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i tam przekazywać całą swoją składkę emerytalną, czy też dodatkowo część składki przekazywać do Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Z nieoficjalnych danych zgromadzonych przez Gazetę Wyborczą wynika, że deklarację o pozostaniu w OFE składają najczęściej ludzie zamożni, płacących średnio o połowę wyższą od przeciętnej. Ekonomiści tłumaczą to wyższą świadomością osób zamożnych dotyczącą korzyści wynikających z oszczędzania na emeryturę w OFE.

Dotychczas w OFE pozostało nieco ponad 1 mln osób. Tylu Polaków złożyło do ZUS specjalne oświadczenia. To około 7,6% członków, ale ich składki stanowią około 11,5% dotychczasowych wpłat do funduszy. To również potwierdza fakt, że w OFE pozostają ludzie majętni, dobrze zarabiający.

Jeśli do 31 lipca nie złożymy deklaracji o pozostaniu w OFE, automatycznie wszystkie nasze składki będą odprowadzane do ZUS.

Komentarze

  • adam bielek pisze:

    Jestem już poza polskim systemem. Mam spółkę w UK, w Polsce przedstawicielstwo. U nich sama kwota wolna to 50 tysięcy. Metoda Pawła Kurnika na zus i zwolnieniach podatkowych pozwala mi zaoszczędzić 15 tysięcy w ciągu roku. Mam już dosyć Polski, dopóki będzie taka możliwość, podatki na pewno będę płacił za granicą.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.