< Wróć

Rosja niszczy polskie firmy na wschodzie

Sankcje nałożone na Rosję przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone za agresywną politykę militarną wobec Ukrainy, odbijają się negatywnie na działalności polskich firm. Ministerstwo Gospodarki zauważa już znaczący spadek polskiego eksportu do Rosji i na Ukrainę. Resort zamierza jednak wesprzeć rodzime firmy działające na wschodnich rynkach, które najboleśniej odczuwają rosyjskie sankcje.Polska współpraca gospodarcza ze Wschodnią Europą i Rosją dotychczas przebiegała w sposób niezakłócony. Dopiero eskalacja konfliktu na Ukrainie doprowadziła do tego, że polscy przedsiębiorcy działający we wschodnich województwach kraju muszą poszukiwać nowych rynków zbytu, aby móc utrzymać się na rynku. Eksport z Polski do Rosji w ciągu pierwszego półrocza 2014 roku zmalał o 7,7 proc. rok do roku, do 5 mld dolarów.

Pomimo napięć politycznych, Rosja i Ukraina są dla naszego kraju naturalnym rynkiem zbytu, dlatego należy utrzymywać pozycję osiągniętą przez polskich przedsiębiorców w tych krajach. Równolegle warto poszukiwać możliwości rozszerzenia aktywności eksportowej na innych rynkach zagranicznych.

 

 

Komentarze

  • patrykos pisze:

    W odpowiednim momencie zabrałem firmę z Polski. Przynajmniej formalnie. Mam teraz spółkę w UK, w Polsce przedstawicielstwo. Rocznie przynosi mi to prawie 15 tysięcy oszczędności, działam tak ponad 2 lata. Miałem już dosyć polskiego podejścia. Przez lata nie wprowadzono choćby jednego przepisu ułatwiającego życia, zmniejszającego koszty. Metoda Pawła Kurnika mnie tak jakby uratowała.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.