< Wróć

Dlaczego przedsiębiorcy wolą papier?

Od kilku lat faktury elektroniczne są traktowane na równi z fakturami papierowymi, a jednak nadal nie brakuje przedsiębiorstw i instytucji, które posługują się tylko tradycyjnymi, papierowymi dokumentami. Skąd bierze się niechęć przedsiębiorców do „postępu” i cyfryzacji także w zakresie księgowości?

Począwszy od 2005 roku firmy mogą posługiwać się elektronicznymi fakturami, ale tylko 10% faktur znajdujących się w obiegu w Polsce rzeczywiście ma taką formę. Wydawać by się mogło, że wygodne w przesyłaniu i odbieraniu, ekologiczne e-faktury przypadną do gustu nowoczesnych przedsiębiorców, ale z takiego rozwiązania korzystają nieliczni.

Małe i średnie przedsiębiorstwa stronią od faktur elektronicznych, a wynika to z bagatelizowania kosztów papierowego fakturowania i z obawy o to, że elektroniczne dokumenty nie zostaną uznane przez Urząd Skarbowy. Tymczasem skarbówka jak najbardziej jest przychylna elektronicznym rozliczeniom, co potwierdza fakt, że od 2015 roku zacznie wstępnie wypełniać PITy dla obywateli i będzie przyjmowała liczne zeznania elektroniczne.

Komentarze

  • pajmen pisze:

    Bo w Polsce wszystko jest na opak. Moja firma od 2 lat działa w UK, ale tylko formalnie, bo pracuję z Polski. Schemat Pawła Kurnika daje mi 15 tysięcy rocznych oszczędności. To pozwala zdobyć środki choćby na kolejne inwestycje i generalnie się opłaca. Ale skoro u nich sama kwota wolna wynosi 50 tysięcy? Śmiesznie to wygląda przy Polsce!

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.