< Wróć

Polacy mało efektywnymi pracownikami

Efektywność polskich pracowników pozostawia wiele do życzenia, pomimo, że w pracy spędzamy znacznie dłużej godzin, niż pracownicy z innych krajów Unii Europejskiej. Unijne statystyki Eurofund i światowe zebrane przez OECD wskazują, że Polacy plasują się w czołówce krajów pod względem liczby przepracowanych godzin. Problem w tym, że nie cały czas spędzany w zakładzie pracy rzeczywiście poświęcamy na wykonywanie obowiązków zawodowych.

Marnotrawimy czas pracy na prywatne sprawy, zwłaszcza na rozrywkę w internecie i na aktywność w różnorodnych serwisach społecznościowych. Badania firmy Sedlak & Sedlak pokazały, że 69% Polaków korzysta w pracy z sieci internetowej wyłącznie w celach prywatnych, a co czwarta osoba przeznacza na ten cel średnio ponad 6 godzin tygodniowo. Zamiast 8 godzin pracy, mamy więc 7 godzin wykonywania obowiązków zawodowych i godzinę beztroskiego surfowania po internecie. Jeśli owe 7 godzin okaże się niewystarczające dla wykonania zleconych nam przez przełożonych prac, musimy zostać po godzinach.

Nie tylko internet jest „zjadaczem” czasu pracy. Zamiast wykonywać obowiązki zawodowe, wolimy poplotkować, zrobić dodatkową przerwę na kawę lub papierosa czy prowadzić prywatne rozmowy telefoniczne.

Komentarze

  • adam bielek pisze:

    W Polsce nie ma warunków do biznesu, przez co płace są niskie, a pracownicy mniej wydajni. Porownajcie to sobie do takiego UK< gdzie zwolnienia podatkowe dotyczą ponad 200 tysięcy, a ZUS jest dwa razy niższy. Całkowicie inny świat? No właśnie – i tego nam niestety na rynku brakuje. Mowa o schemacie Pawła Kurnika – teraz można działać legalnie, optymalizować w ramach Unii i to będą firmy jak najbardziej robiły.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.