< Wróć

Problem mobbingu w polskich firmach

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Przeszło 10 lat w Polsce obowiązują przepisy dotyczące mobbingu, ale pomimo, że miały one chronić pracowników, nie są przez nich stosowane w praktyce. Według różnych źródeł, nawet 40% pracowników deklaruje, że było ofiarą zastraszania, nękania lub poniżania w miejscu pracy.

Tymczasem, w 2013 roku na 14 mln różnych spraw rozpatrywanych w sądach Rzeczypospolitej Polskiej zaledwie nieco ponad 600 dotyczyło mobbingu. Najczęściej z nękaniem i poniżaniem pracownicy spotykają się w dużych korporacjach, gdzie na pozór panuje sympatyczna atmosfera, a tak naprawdę jednostka może zostać w zasadzie niezauważalnie stłamszona, zaś każda osoba dba tylko o własną karierę i wygodę.

Firmy w różny sposób reagują na przypadki mobbingu w ich strukturach organizacyjnych, Na ogół winny jest ukarany i zwalniany z pracy, ale korporacja zrobi wszystko, aby taka sprawa nie została nagłośniona, ponieważ to mocno uderzyłoby w jej wizerunek, często budowany latami.

Ofiary mobbingu obawiają się zgłaszania spraw do sądu, w obawie przed upokorzeniem i przegraną. Ta niestety jest bardzo prawdopodobna. W 2013 roku pośród wszystkich rozpatrywanych spraw o mobbing jedynie około 4 proc. zostało rozstrzygniętych na korzyść pracownika.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x