< Wróć

Czy ZUS bankrutuje

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Po kontroli Najwyższej Izby Kontroli w ZUS pojawiły się informacje, że wkrótce może zabraknąć w kasach ZUS pieniędzy na wypłatę emerytur. Jednak wiceminister finansów, Izabela Leszczyna w komentarzu do takich doniesień powiedziała, że wypłata emerytur teraz i w przyszłości nie jest zagrożona.

W programie „Tak jest” w stacji TVN24 pani wiceminister powiedziała: Nieprawdą jest, że system emerytalny zbankrutuje i że ZUS zbankrutuje”. Skąd więc takie pogłoski? Okazuje się, że w 2014 roku w systemie emerytalnym dziura budżetowa wynosi 50 mld zł, a w 2060 roku będzie ona 4-krotnie większa. Niemniej, to nie spowoduje bankructwa ZUS, ponieważ z roku na rok będzie rósł PKB Polski i budżet państwa będzie mógł dofinansować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przyszłości system emerytalny ma być mniejszym obciążeniem dla finansów publicznych niż do tej pory.

Trzeba jednak liczyć się przy tym, że ZUS nie zapewni wypłaty wysokich świadczeń emerytalnych przyszłym emerytom. Bardzo istotne jest, aby pracownicy i przedsiębiorcy w inny sposób oszczędzali na emeryturę, niż tylko w ZUS.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x