< Wróć

Państwo (nie) przyjazne wobec przedsiębiorców

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Czy Polska jest państwem, w którym przedsiębiorcy będzie się dobrze prowadziło działalność gospodarczą? Pomimo licznych zmian w prawie i pomimo ustaw deregulacyjnych, Polska pozostaje krajem zbiurokratyzowanym. Wszędzie na właścicieli firm czekają nowe obowiązki formalne i płatnicze. Dlatego jeśli przedsiębiorca ma taką możliwość, chętnie przerejestruje działalność do innego kraju.

Mnogość procedur i obowiązków, których spełnienia od przedsiębiorców, także i tych dopiero rozpoczynających działalność gospodarczą, wymaga polskie prawo, może być przytłaczająca. Firma Deloitte wyliczyła, że aż 482 aktów prawnych nakłada na osoby prowadzące w Polsce biznes 6187 obowiązków administracyjnych.

Przyjazność państwa wobec przedsiębiorców jest fikcją i potrzeba wiele lat i dobrej woli polityków, aby kiedykolwiek miało się to zmienić. Biurokracja ogranicza wolność gospodarczą obywateli, co generuje olbrzymie straty dla całej gospodarki. Koszt spełniania wszystkich obowiązków biurokratycznych przez przedsiębiorców został oszacowany przez firmę Deloitte na 77 mld zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x