< Wróć

Nadgodziny to norma

Praca w nadgodzinach według Kodeksu Pracy powinna być podyktowana koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej lub szczególnymi potrzebami pracodawcy. W rzeczywistości jednak taka praca wykonywana jest rutynowo, codziennie, w związku z nagromadzeniem obowiązków nałożonych na pracowników.

Niestety, ale w polskich firmach coraz częściej praca w godzinach ponadnormatywnych staje się codziennością pracowników. Pracodawcy zamiast zatrudnić nowych ludzi do pracy wolą zlecać dotychczasowej kadrze pracowniczej pracę w nadgodzinach.

Zasadniczo, pracownik nie powinien wykonywać więcej nadgodzin niż 150 w ciągu roku, choć w układzie zbiorowym lub w regulaminie pracy można ten limit zwiększyć. Dlatego też zdarza się, że pracownicy godzą się na pracę nawet po 400 godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym. Paradoksalnie, nie musi to być nadużycie kodeksu pracy przez pracodawców, o ile uzasadnią oni pracę w godzinach nadliczbowych swoimi szczególnymi potrzebami.

Pracodawcy powinni być świadomi tego, że praca w godzinach nadliczbowych powoduje, że pracownik może stać się nieefektywny. Prawo pracy narzuca obowiązek zapewnienia podwładnym nieprzerwanego odpoczynku.

Komentarze

  • pablito pisze:

    Gdyby w Polsce aż taka część wynagrodzenia nie była odbierana pracownikom przez system, to by nie musieli. Moja firma przeniosła się do UK, mamy tam spółkę, ale w Polsce przedstawicielstwo. Rocznie daje nam to oszczędności na poziomie 15 tysięcy, a schemat Pawła Kurnika jest całkowicie legalny. Co tutaj dużo mówić – diametralnie inny świat? Niestety, ale tak to wygląda.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.