< Wróć

Pracownik nie odbiera wypowiedzenia

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Rozwiązanie stosunku pracy odbywa się poprzez wręczenie jednej ze stron wypowiedzenia – może to uczynić zarówno pracownik, jak i pracodawca. Skuteczne wypowiedzenie musi spełniać pewne wymogi formalne oraz dotrzeć do adresata – z tym zaś często są problemy, w szczególności wówczas, kiedy stroną wypowiadającą umowę jest pracodawca.

Osobiste wręczenie wypowiedzenia

Pracodawca, który osobiście wręcza pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, musi się liczyć z różnymi reakcjami. Niejednokrotnie zdarza się, że pracownik uchyla się od przyjęcia takiego dokumentu bądź nie chce potwierdzić jego odbioru, wychodząc w ten sposób z założenia, że w takich okolicznościach wypowiedzenie nie spełnia warunku skuteczności. Pracownicy nie zawsze jednak mają na uwadze pewną bardzo istotną kwestię, a mianowicie taką, że jeśli zapoznali się z treścią wypowiedzenia bądź zostały im stworzone dogodne ku temu warunki, wypowiedzenie jest uważane za doręczone. W opisanej sytuacji okres wypowiedzenia zaczyna swój bieg. Wielu pracodawców, chcąc uniknąć komplikacji, dokłada starań, aby doręczenie wypowiedzenia pracownikowi odpowiednio udokumentować – np. służbową notatką lub dokonaniem wręczenia wypowiedzenia przy świadkach.

Wypowiedzenie wysłane listem poleconym

Wypowiedzenie nie zawsze jest wręczane pracownikowi osobiście. Nierzadko stosowaną praktyką przez pracowników obawiających się zwolnienia z pracy jest pójście na zwolnienie lekarskie. Nie mają oni jednak w wielu przypadkach świadomości, iż zwolnienie nie stanowi 100-proc. ochrony przed zwolnieniem. Owszem, jest ono traktowane jako okres ochronny, niemniej jednak ma on swoje granice – kiedy taki termin się kończy, fakt przebywania na zwolnieniu przestaje chronić. Problemy z wręczeniem wypowiedzenia wynikają z nieobecności pracownika w pracy, więc pracodawca wysyła mu wtedy oświadczenie o wypowiedzeniu listem poleconym. Jeżeli adresat odmawia jego przyjęcia, to zastosowanie znajdują tu te same zasady, co opisane powyżej – przyjmuje się, że pracownik miał sposobność zapoznania się z treścią wypowiedzenia, uważa się je zatem za dostarczone. Listonosz powinien sporządzić oznaczoną datą notkę, iż nastąpiła odmowa przyjęcia pisma poleconego. Czasami zachodzi konieczność awizowania pisma – jeżeli nastąpiło to dwukrotnie, przyjmowane jest domniemanie o skutecznym dostarczeniu wypowiedzenia. O skutecznym dostarczeniu dokumentu mówi się również w przypadku, gdy zostanie one odebrane przez domownika adresata.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

13
0
Would love your thoughts, please comment.x