< Wróć

Polacy pracują na czarno

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Według raportu sporządzonego przez firmę analityczną Randstadt, dotyczącego trendów na rynku pracy i zatrudnieniu, w Polsce bardzo dużo osób pracuje bez żadnej umowy, w tzw. czarnej strefie. Nasz kraj wypada negatywnie na tle pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wskaźnik pracy na czarno mierzony jako procentowy udział w PKB danego kraju wynosi w Polsce 23,8 proc. Podobnie jest w Słowenii – 23,1 proc. i na Węgrzech – 22,1 proc. Polska znalazła się w trzeciej grupie europejskich krajów z najwyższym wskaźnikiem pracy na czarno. I tak jest on niższy niż w 2003 roku, kiedy wynosił on 26 proc. Gorzej niż w Polsce jest w Bułgarii – wskaźnik na poziomie 31,2 proc., w Rumunii – 28,4 proc. i na Litwie – 28 proc. Im wyższy poziom pracy na czarno, tym większe zdaje się tzw. pozorne bezrobocie w poszczególnych państwach.

Najmniej pracowników wykonuje legalną, płatną pracę, ale niezadeklarowaną administracji publicznej w Austrii. Udział pracowników na czarno wynosi 7,5 proc. PKB. W Luksemburgu jest to 8 proc. PKB, w Holandii 9,1 proc., w Wielkiej Brytanii 9,7 proc., a we Francji – 9,9 proc. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych praca na czarno ma peryferyjne znaczenie i według wskaźnika Randstadt wynosi 6,6 proc. PKB. W Japonii będzie to 8,1 proc., w Nowej Zelandii 8 proc., a w Australii 9,4 proc.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x