< Wróć

Dodatkowe 2 dni urlopu na dziecko

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Osobom będącym w świetle kodeksu pracy pracownikami przysługują różnego rodzaju przywileje, dzięki którym mogą oni sprawować opiekę nad dzieckiem. To przede wszystkim urlop macierzyński i wychowawczy, ale nie tylko – warto pamiętać jeszcze o dodatkowym urlopie na dziecko.

Dodatkowy urlop na dziecko – najważniejsze informacje

Z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14 każdemu pracownikowi przysługują w ciągu roku 2 dni zwolnienia od pracy – jest to właśnie dodatkowy urlop na dziecko. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a do powyższego zwolnienia ma prawo bez względu na wiek czy staż pracy. Nie jest w tym momencie również wymagane, by pracownik u danego pracodawcy miał przepracowany pełny rok kalendarzowy. W przypadku nie wykorzystania przez pracownika tych dodatkowych 2 dni, nie przechodzą one na kolejny rok. Pracownik decyduje o tym czy chce wykorzystać od razu 2 dni, czy też po 1 dniu w pewnym odstępie czasowym. Uwaga – przepisy nie dopuszczają sytuacji, by każde z rodziców wykorzystało w swojej firmie po 2 dni dodatkowego urlopu na dziecko. Opcje są wówczas takie, że rodzice wykorzystują rozdzielnie po 1 dniu lub łączą urlop wypoczynkowy z tymi dniami.

Pozostałe aspekty

Pracownik decydujący się na wykorzystanie omawianego zwolnienia musi złożyć u pracodawcy pisemny wniosek w tej sprawie. Nie jest on zobligowany do podawania powodów, dla których wniosek składa. Ostateczny termin urlopu trzeba uzgodnić z pracodawcą. Zwolnienie należne jest bez względu na to, ile dzieci wychowuje pracownik – ważne natomiast jest to, aby jedno z nich nie miało ukończonego 14 roku życia. Trzeba ponadto pamiętać o tym, że prawo do dodatkowych 2 dni urlopu na dziecko przysługuje zarówno na dzieci własne, jak i przysposobione. Istotną informacją jest także to, że urlop ten nie jest wyliczany proporcjonalnie – pracodawca jest zatem zobowiązany do udzielenia zwolnienia, jeśli w czerwcu danego roku dziecko ukończy 14 lat, o ile pracownik już wcześniej nie zwrócił się z wnioskiem o możliwość skorzystania z tego urlopu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

2outcome

trackback
2 miesięcy temu

2antagonistic


0
Would love your thoughts, please comment.x