< Wróć

Coming out dłużników

Ministerstwo Finansów pomoże w ujawnieniu się dłużników w Polsce na skalę całego kraju i poza nim. Jest to związane z planami resortu dotyczącymi publikacji rejestru dłużników publicznoprawnych, między innymi przedsiębiorców, którzy uchylają się od płacenia podatków, w internecie.

Aby było to możliwe konieczne jest wprowadzenie zmian do ustawy o udostępnianiu danych gospodarczych przez Biuro Informacji Gospodarczej. Tym zajmie się Ministerstwo Gospodarki. Celem planowanych modyfikacji prawnych będzie lepsza ochrona interesu skarbu państwa i usprawnienie obrotu gospodarczego.

Niemniej, ujawnienie w internecie rejestru długów publicznoprawnych może prowadzić do naruszenia prywatności tychże osób, a nawet do wykluczenia społecznego osób napiętnowanych jako dłużnicy. Przeciwko przymusowemu „coming out” dłużników wypowiada się Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowych. Negatywnie ocenia to także fundacja Panoptykon.

Komentarze

  • pablito pisze:

    Powinni coś takiego zrobić – może tym ludziom przyjdzie chociaż trochę wstydu, bo teraz tego nie mają.
    Od kilku lat działamy w UK, przynajmniej formalnie, optymalizacja Pawła Kurnika. Pracując normalnie z Polski oszczędzamy rocznie nawet 15 tysięcy, w pełni legalnie, bo to zgodne z prawem Unii. Ale w Polsce nie robi się kompletnie nic dla poprawy sytuacji – u nas biznes się tylko niszczy…

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.