< Wróć

Samozatrudnieni w związkach zawodowych

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Do związków zawodowych mogą obecnie przystąpić wyłącznie pracownicy, czyli osoby zatrudnione w danej firmie na podstawie umowy o pracę. Tymczasem trwają prace nad nowelizacją Prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. Taki przywilej mają uzyskać samozatrudnieni i osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych.

Aż 2,5 mln osób w Polsce świadczy pracę w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło albo prowadzi własną działalność, w formie zatrudnienia. Osoby te mogłyby uzyskać w przyszłości przywilej do wstępowania i tworzenia związków zawodowych.

„Dziennik Gazeta Prawna”, który informuje o pracach nad ustawą, podaje, że nowe przepisy będą musiały odnosić się do kontrowersyjnej kwestii dostępu związkowców pracujących na własny rachunek do przywileju ochrony przed rozwiązaniem umowy.

Plan rozszerzenia prawa do zrzeszania się w związkach był konsultowany przez resort pracy z Międzynarodową Organizacją Pracy. MOP dąży do tego, aby znowelizowane prawo chroniło przed dyskryminacją ze względu na działalność związkową.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

7
0
Would love your thoughts, please comment.x