< Wróć

Samozatrudnieni w związkach zawodowych

Do związków zawodowych mogą obecnie przystąpić wyłącznie pracownicy, czyli osoby zatrudnione w danej firmie na podstawie umowy o pracę. Tymczasem trwają prace nad nowelizacją Prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. Taki przywilej mają uzyskać samozatrudnieni i osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych.

Aż 2,5 mln osób w Polsce świadczy pracę w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło albo prowadzi własną działalność, w formie zatrudnienia. Osoby te mogłyby uzyskać w przyszłości przywilej do wstępowania i tworzenia związków zawodowych.

„Dziennik Gazeta Prawna”, który informuje o pracach nad ustawą, podaje, że nowe przepisy będą musiały odnosić się do kontrowersyjnej kwestii dostępu związkowców pracujących na własny rachunek do przywileju ochrony przed rozwiązaniem umowy.

Plan rozszerzenia prawa do zrzeszania się w związkach był konsultowany przez resort pracy z Międzynarodową Organizacją Pracy. MOP dąży do tego, aby znowelizowane prawo chroniło przed dyskryminacją ze względu na działalność związkową.

Komentarze

  • pablito pisze:

    Związki to kolejna głupota – ludzie którzy dla kasy wymyślają, kombinują, w żaden sposób nie chodzi im o zrobienie czegokolwiek dla innych – taka prawda. Mam działalność w UK, przynajmniej formalnie. Schemat Pawła Kurnika to mnóstwo oszczędności, bo jest tego 15 tysięcy rocznie, ale też inne podejście do biznesu – tam wszelkie formalności ograniczono do minimum, po prostu pozwala się ludziom prowadzić biznes!

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.