< Wróć

Weekendy spędzamy w … pracy

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Dane Eurostatu pokazują niepokojący trend panujący wśród polskich pracowników. Mianowicie, ponad 30 proc. z nas pracuje co najmniej jedną niedzielę w miesiącu. Aż 56,5 proc. Polaków pracuje również w soboty.

Weekend nie jest wolny od pracy dla większości z nas. Coraz częściej praca w sobotę i niedzielę jest traktowana jako norma, a nie powinno tak być. W Unii Europejskiej weekendy są zwykle dniami wolnymi. W przypadku pracujących w soboty w Polsce w ubiegłym roku było ich o 13 punktów procentowych więcej niż średnio w UE. Więcej osób pracuje w weekendy jedynie w Chorwacji, Słowenii i w Grecji.

Polska w rankingu aktywnych zawodowo w niedzielę sporządzonym przez Eurostat, zajmuje 8 miejsce wśród 28 państw Unii Europejskiej. W niedziele częściej pracuje się w Danii, Holandii, Chorwacji i Słowacji.

Zwiększenie liczby polskich pracowników pracujących w soboty i niedziele wynika z rosnącej roli sektora usługowego, a ten często pracuje siedem dni w tygodniu, niezależnie od niedziel czy sobót.

Komentarze

  • […] za pracę w sobotę należy się dzień wolny, który pracodawca powinien oddać w okresie rozliczeniowym. Jeśli tego […]

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.