< Wróć

Zasiłek dla bezrobotnych po powrocie z Wielkiej Brytanii?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Wielu Polaków, którzy wyjechali w celach zarobkowych do Wielkiej Brytanii, decyduje się – z różnych przyczyn – na powrót do kraju. W takiej sytuacji bardzo często pojawia się pytanie o to czy przysługuje im prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

Najważniejsze zasady

Każdy, kto pracował w Wielkiej Brytanii i powraca do Polski, musi się liczyć z tym, że zasiłek dla bezrobotnych niekoniecznie będzie mu przysługiwał. Wszystko w tym momencie zależy od spełnienia wielu warunków. Przede wszystkim trzeba pamiętać o dwóch najistotniejszych sprawach, a mianowicie o tym, że: po pierwsze – o wspomniane świadczenie należy się ubiegać w tym kraju, w którym się pracowało, a po drugie – jeżeli ktoś nie spełnia wymogów do otrzymania zasiłku w kraju, w którym pracował, to w Polsce prawo do zasiłku jest ustalane w oparciu o polskie przepisy.

Formalności w Wielkiej Brytanii

Po zakończeniu pracy w Wielkiej Brytanii trzeba jeszcze tam na miejscu dopełnić paru formalności. Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się w odpowiedniej instytucji ds. bezrobocia, tych zaś w Wielkiej Brytanii jest kilka, np. Department for Work and Pensions, The Pension Service czy Newcastle upon Tyne. Instytucja wydaje dokument PdU1 potwierdzający  okres zatrudnienia i ubezpieczenia, a także pracy na własny rachunek. Uwaga – bez tego dokumentu nie będzie możliwości o ubiegania się o zasiłek w Polsce. Wymagane jest, aby pozostawać do dyspozycji właściwej instytucji przez okres 4 tygodni – po upływie tego czasu należy wystąpić z wnioskiem o wydanie dokumentu PdU2 w związku z zamiarem poszukiwania pracy w Polsce.

Formalności w Polsce

Po powrocie do Polski trzeba zarejestrować się w urzędzie pracy i wypełnić wniosek o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą, dołączając do niego wskazane powyżej dokumenty oraz inną dokumentację zagraniczną, np. nr ubezpieczenia, odcinki wypłat, referencje itp. Najlepiej w polskim PUP-ie dowiedzieć się, co dokładnie jest wymagane. Urząd powiatowy przekazuje całą dokumentację urzędowi wojewódzkiemu, który wydaje decyzję o przyznaniu zasiłku dla bezrobotnych po pracy za granicą. Niejednokrotnie zdarza się, iż w celu ustalenia prawa do omawianego świadczenia niezbędne okazuje się dodanie wcześniejszego okresu zatrudnienia w Polsce – należy to uwzględnić na dokumencie PdU1 wydawanym przez urząd wojewódzki.

Wypłata zasiłku

W sytuacji, gdy zasiłek został przyznany przez instytucję ds. bezrobocia w Wielkiej Brytanii, to jest on wypłacany również przez tą instytucję w funtach brytyjskich na numer rachunku wskazany przez bezrobotnego. Z kolei wypłata zasiłku przyznanego na mocy polskich przepisów jest realizowana przez PUP na podstawie decyzji, którą wydał wojewódzki urząd pracy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x