< Wróć

Wydłużenie okresów wypowiedzenia

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Politycy zajmujący się nowelizacją kodeksu pracy dążą do zmian okresów wypowiedzenia umów terminowych. Rządowy projekt odnoszący się do prawa pracy zakłada, że krótkie, dwutygodniowe wymówienie umowy nie będzie już wkrótce możliwe.

Jeśli takie zmiany rzeczywiście weszłyby w życie, oznaczałoby to większe uprawnienia pracownicze dla prawie 3,5 mln zatrudnionych na umowach terminowych, jak szacuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Zmiany są konieczne ponieważ unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że dwutygodniowy okres wypowiedzenia jest przejawem dyskryminacji pracowniczej. Modyfikacje muszą zostać wprowadzone także na mocy zakwestionowania obowiązujących przepisów przez Komisję Europejską.

Okresy wypowiedzenia mają zostać wydłużone dla umów czasowych i zrównane z wymówieniami obowiązującymi przy umowach na stałe. W przypadku umów bezterminowych długość okresu wypowiedzenia aktualnie uzależniona jest od stażu pracy i wynosi maksymalnie 3 miesiące. Pracodawcy wręczając wypowiedzenie swojemu pracownikowi są zobowiązani do wskazania przyczyn zakończenia stosunku pracy. Jeśli w zakładzie pracy działa organizacja związkowa, pracodawca musi skonsultować zwolnienia z takim związkiem zawodowym.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x