Zmiany na rynku baterii i akumulatorów
Firmy, które zajmują się odzyskiem i recyklingiem baterii oraz akumulatorów kwasowo-ołowiowych, muszą przygotować się na znaczące zmiany wynikające ze znowelizowanych przepisów. Stosowana ustawa stanowiła przedmiot prac parlamentarzystów – zostało podjętych wiele ważnych decyzji.
Najważniejsze poprawki
Jedna z najistotniejszych kwestii wzbudzających żywe zainteresowanie dotyczyła ilości zakładów zajmujących się odzyskiem i recyklingiem baterii i akumulatorów. Senat chciał, aby tego typu działania były prowadzone tylko przez jeden zakład – Sejm jednakże nie wyraził zgody na przyjęcie tej poprawki. Resort środowiska już zapowiedział, iż zostanie wydane specjalne rozporządzenie wytyczające kryteria techniczne dla wspomnianych zakładów – tak, aby przy odzysku i recyklingu baterii i akumulatorów zostały zachowane wszelakie normy w zakresie bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. Z aprobatą posłów spotkała się natomiast poprawka senatorów o obniżeniu opłaty na ekologiczne kampanie od firm – z 5 do 3 groszy.
Ułatwienia dla małych producentów
Ponadto małe firmy produkujące baterie i akumulatory zostaną zwolnione z obowiązku zbierania zużytych baterii i akumulatorów, ale pod warunkiem, że łączna masa produktów wprowadzonych przez nie na rynek w ciągu roku nie będzie przekraczała 1 kg (w przypadku baterii i akumulatorów przemysłowych oraz samochodowych limitem będzie 100 kg). W takim układzie nie będzie także konieczności uiszczania opłaty produktowej.
Od przyszłego roku firmy wprowadzające do sprzedaży opisywane tu produkty zaczną figurować w specjalnym rejestrze, co będzie ich obligować m. in. do przygotowywania raportów o masie przedmiotów wprowadzanych do obrotu. Wagowa zawartość rtęci w tychże produktach nie będzie mogła przekraczać 0,0005 proc. Dodatkowo w 2017 r. producenci sprzętu, w którym są wykorzystywane baterie bądź akumulatory, będą musieli projektować go w taki sposób, by serwis nie miał żadnych trudności z usunięciem zabudowanego ogniwa.