< Wróć

Znaczna korzyść podatkowa do 50 tys. zł

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Ministerstwo Finansów poinformowało opinię publiczną o znowelizowanej wersji klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania przez polskich przedsiębiorców. Projekt klauzuli wskazuje, że ze „znaczną korzyścią” podatkową będziemy mieli do czynienia w przypadku przekroczenia progu 50 tys. zł niezapłaconego podatku rocznie.

Próg 50 tys. zł, jak wyjaśnia resort finansów, odnosi się do podatkowej korzyści uzyskanej w wyniku wdrożenia sztucznej konstrukcji prawnej, niemającej żadnego istotnego celu poza uchyleniem się od podatku.

Uprzednio sformułowanie użyte w klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, w postaci „znacznej korzyści podatkowej” nie było doprecyzowane, co stwarzało niebezpieczeństwo jej interpretacji przez różnorodne organy w dowolny sposób. Przedstawiciele przedsiębiorców zasugerowali więc, aby ta niejasność została uściślona. Próg 50 tys. zł oszacowano na podstawie realnych kosztów korzystania z usług firm konsultingowych, oferujących możliwość wykorzystania schematu unikania opodatkowania.

W pełnej wersji klauzula stanowi: „unikaniem opodatkowania jest zastosowanie w sposób zamierzony sztucznej konstrukcji prawnej, której głównym celem było uzyskanie, nieprzewidzianej w przepisach prawa podatkowego oraz sprzecznej z celem i istotą tych przepisów, znacznej korzyści podatkowej przez podmiot tworzący lub współtworzący sztuczną konstrukcję prawną”.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

7
0
Would love your thoughts, please comment.x