< Wróć

Znaczna korzyść podatkowa do 50 tys. zł

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Ministerstwo Finansów poinformowało opinię publiczną o znowelizowanej wersji klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania przez polskich przedsiębiorców. Projekt klauzuli wskazuje, że ze „znaczną korzyścią” podatkową będziemy mieli do czynienia w przypadku przekroczenia progu 50 tys. zł niezapłaconego podatku rocznie.

Próg 50 tys. zł, jak wyjaśnia resort finansów, odnosi się do podatkowej korzyści uzyskanej w wyniku wdrożenia sztucznej konstrukcji prawnej, niemającej żadnego istotnego celu poza uchyleniem się od podatku.

Uprzednio sformułowanie użyte w klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, w postaci „znacznej korzyści podatkowej” nie było doprecyzowane, co stwarzało niebezpieczeństwo jej interpretacji przez różnorodne organy w dowolny sposób. Przedstawiciele przedsiębiorców zasugerowali więc, aby ta niejasność została uściślona. Próg 50 tys. zł oszacowano na podstawie realnych kosztów korzystania z usług firm konsultingowych, oferujących możliwość wykorzystania schematu unikania opodatkowania.

W pełnej wersji klauzula stanowi: „unikaniem opodatkowania jest zastosowanie w sposób zamierzony sztucznej konstrukcji prawnej, której głównym celem było uzyskanie, nieprzewidzianej w przepisach prawa podatkowego oraz sprzecznej z celem i istotą tych przepisów, znacznej korzyści podatkowej przez podmiot tworzący lub współtworzący sztuczną konstrukcję prawną”.

Komentarze

  • makos pisze:

    A kiedy jakiekolwiek przepisy dające swobodę, albo obniżające koszty, he? Możemy sobie pomarzyć? Dlaczego takie UK może mieć zwolnienia podatkowe na ponad 200 tysięcy, a PL daje tylko na 3 tysiące? Działamy w Uk od kilku lat, schemat Pawła Kurnika. dwa razy niższy ZUS, bez porównania większe możliwości – na pewno do polskich realiów biznesu już nie wrócimy, to całkowicie inny świat.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.