< Wróć

Do końca września na przymusowych urlopach

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy, każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20-stu lub 26-ciu dni w ciągu roku. Urlop ten powinien być udzielony w roku nabycia do niego praw, a jeśli nie było to możliwe – do końca września kolejnego roku kalendarzowego.

Jeśli pracownik posiada zaległy urlop za ubiegły rok, prawo pracy nakazuje pracodawcy udzielenie wolnego podwładnemu do końca września roku następującego. Do 30 września zasadniczo pracodawca powinien już rozliczyć się z wszelkich zaległości urlopowych. Czy to oznacza, że pracownik nie ma wyjścia i musi iść na urlop?

Generalnie, pracownik powinien mieć udzielony urlop wypoczynkowy do 30 września kolejnego roku kalendarzowego. Nie ma znaczenia, że dni wolne zostaną wykorzystane w takim przypadku przez podwładnego w październiku. Jeśli pracodawca nie udzieli, pomimo woli pracownika, zaległego urlopu wypoczynkowego w ustawowym terminie, dopuszcza się wykroczenia przeciwko prawom pracownika, co zagrożone jest karą grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. zł. Kara nałożona jest na pracodawcę nawet wtedy, gdy z winy pracownika urlop nie został udzielony w odpowiednim terminie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x