< Wróć

Składki ZUS w 2015 roku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mają powodów do zadowolenia – wiadomo już bowiem, że w 2015 r. będą musiały odprowadzać wyższe niż obecnie składki na ubezpieczenie społeczne. Wynika to z przyjętego przez rząd projektu budżetu państwa na przyszły rok.

Wysokie składki nie sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości

Właściciele firm w Polsce wymieniają wiele czynników, które hamują rozwój przedsiębiorczości w kraju. Wśród nich w bardzo ścisłej czołówce plasują się składki zus – są wysokie i stanowią dla przedsiębiorców ogromne obciążenie. Tym bardziej, że są one całkowicie niezależne od finansowych wyników, jakie osiąga firma. Nie wywiązywanie się z tego obowiązku bądź opóźnienia w płatnościach pociągają za sobą poważne konsekwencje. Nic więc zatem dziwnego, że kolejne podwyżki w tym obszarze przyprawiają o przysłowiowy ból głowy.

Ile zapłacą przedsiębiorcy?

Pomimo tego, iż informacja o omawianych podwyżkach zostanie oficjalnie podana do podana do publicznej wiadomości dopiero w grudniu, już teraz sprawa jest jasna. Rząd przyjął bowiem projekt ustawy budżetowej – ten zaś zakłada, iż w 2015 r. wzrośnie do 3966 zł przeciętne wynagrodzenie (aktualnie kształtuje się ono na poziomie 3746 zł). Składki na ubezpieczenie społeczne są w bezpośredni sposób powiązane z tą wartością – ich podstawa wynosi 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W przyszłym roku wyniesie ona zatem 2379,6 zł, a o z kolei oznacza, iż minimalna wysokość miesięcznych składek będzie wynosiła co najmniej 1100 zł. Podwyżka obejmie też składki na ubezpieczenie zdrowotne. O jej wysokości przedsiębiorcy dowiedzą się w styczniu 2015 r., lecz prognozuje się, że będzie to minimum 280 zł (na chwilę obecną przedsiębiorcy płacą z tego tytułu 270,4 zł).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
9 miesięcy temu

1library

trackback
1 miesiąc temu

3ballast


0
Would love your thoughts, please comment.x