Darmowe programy dla firmy
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością ponoszenia rozmaitych wydatków. Czynników generujących koszty wymienić można bardzo wiele. Jednym z nich jest zakup oprogramowania komputerowego – odczuwalny szczególnie wówczas, gdy firma zatrudnia pracowników, w związku z czym niezbędne jest wykupienie licencji na każde stanowisko pracy.
Na początku warto zaznaczyć, iż korzystanie z komercyjnych programów ma swoje plusy – taki zakup można bowiem zaliczyć na poczet kosztów, w rachubę wchodzi także amortyzacja programu komputerowego. Używanie bezpłatnych zamienników jest tylko opcją, a nie obowiązkiem.
Co zamiast Windowsa?
Podstawowym rodzajem oprogramowania, z którego korzystają nie tylko użytkownicy indywidualni, ale także i firmy, jest system operacyjny. W tym zakresie prym już dawna wiedzie komercyjny Windows. Nie oznacza to jednak, iż jest niezastąpiony – świetną dla niego alternatywą jest chociażby openSUSE. Jest to przedsięwzięcie o ogólnoświatowym charakterze, a jego celem jest popularyzowanie użytkowania GNU/Linux. Dla małej czy średniej firmy openSUSE może się okazać bardzo dobrym rozwiązaniem.
Darmowe aplikacje do obsługi księgowej firmy
Obecnie w firmach standardem stało się wykorzystywanie programów komputerowych do obsługi księgowości. Komercyjne aplikacje mają wiele darmowych zamienników, spośród których wymienić można takie jak m. in.:
– Płatnik
Jest to narzędzie udostępniane firmom przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niemu można składać do ZUS-u miesięczne deklaracje o składkach ubezpieczeniowych pracowników.
– Księga Express STD
To nic innego jak księga przychodów i rozchodów w elektronicznej wersji. Aplikacja ta umożliwia m. in. prowadzenie rejestrów VAT, sporządzanie deklaracji podatkowych (PIT5, PIT5L, VAT7, VAT7K, VAT) czy tworzenie bazy kontrahentów.
– Rewizor GT
Jest to bardzo funkcjonalny program stworzony dla małych i średnich firm. Spośród opcji, w które został wyposażony można wspomnieć m. in. o obsłudze środków trwałych.
– PrzelewCOM
Prosta w obsłudze aplikacja umożliwiająca m. in. dokonywanie przelewów pocztowych i bankowych (także do ZUS-u) oraz prowadzenie bazy kontrahentów.
Inne zamienniki komercyjnych programów
Firmy korzystają również i z innych programów, które można zastąpić darmowymi zamiennikami takimi jak m. in.:
– LibreOffice – alternatywa dla Microsoft Office,
– GIMP – alternatywa dla Adobe Photoshopa,
– Recuva – aplikacja pozwalająca odzyskiwać różnego rodzaju dane,
– CoffeeZip – narzędzie służące do archiwizowania plików w formatach ZIP, 7-Zip, TAR oraz WIM,
– Google Docs – alternatywa dla Microsoft Office 365.