< Wróć

Darmowe programy dla firmy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością ponoszenia rozmaitych wydatków. Czynników generujących koszty wymienić można bardzo wiele. Jednym z nich jest zakup oprogramowania komputerowego – odczuwalny szczególnie wówczas, gdy firma zatrudnia pracowników, w związku z czym niezbędne jest wykupienie licencji na każde stanowisko pracy.

Na początku warto zaznaczyć, iż korzystanie z komercyjnych programów ma swoje plusy – taki zakup można bowiem zaliczyć na poczet kosztów, w rachubę wchodzi także amortyzacja programu komputerowego. Używanie bezpłatnych zamienników jest tylko opcją, a nie obowiązkiem.

Co zamiast Windowsa?

Podstawowym rodzajem oprogramowania, z którego korzystają nie tylko użytkownicy indywidualni, ale także i firmy, jest system operacyjny. W tym zakresie prym już dawna wiedzie komercyjny Windows. Nie oznacza to jednak, iż jest niezastąpiony – świetną dla niego alternatywą jest chociażby openSUSE. Jest to przedsięwzięcie o ogólnoświatowym charakterze, a jego celem jest popularyzowanie użytkowania GNU/Linux. Dla małej czy średniej firmy openSUSE może się okazać bardzo dobrym rozwiązaniem.

Darmowe aplikacje do obsługi księgowej firmy

Obecnie w firmach standardem stało się wykorzystywanie programów komputerowych do obsługi księgowości. Komercyjne aplikacje mają wiele darmowych zamienników, spośród których wymienić można takie jak m. in.:

– Płatnik

Jest to narzędzie udostępniane firmom przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niemu można składać do ZUS-u miesięczne deklaracje o składkach ubezpieczeniowych pracowników.

– Księga Express STD

To nic innego jak księga przychodów i rozchodów w elektronicznej wersji. Aplikacja ta umożliwia m. in. prowadzenie rejestrów VAT, sporządzanie deklaracji podatkowych (PIT5, PIT5L, VAT7, VAT7K, VAT) czy tworzenie bazy kontrahentów.

– Rewizor GT

Jest to bardzo funkcjonalny program stworzony dla małych i średnich firm. Spośród opcji, w które został wyposażony można wspomnieć m. in. o obsłudze środków trwałych.

– PrzelewCOM

Prosta w obsłudze aplikacja umożliwiająca m. in. dokonywanie przelewów pocztowych i bankowych (także do ZUS-u) oraz prowadzenie bazy kontrahentów.

Inne zamienniki komercyjnych programów

Firmy korzystają również i z innych programów, które można zastąpić darmowymi zamiennikami takimi jak m. in.:

– LibreOffice – alternatywa dla Microsoft Office,

– GIMP – alternatywa dla Adobe Photoshopa,

– Recuva – aplikacja pozwalająca odzyskiwać różnego rodzaju dane,

– CoffeeZip – narzędzie służące do archiwizowania plików w formatach ZIP, 7-Zip, TAR oraz WIM,

– Google Docs – alternatywa dla Microsoft Office 365.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x