< Wróć

Imprezy integracyjne bez podatku

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dotychczas fiskus stał na stanowisku, że uczestnicy imprez integracyjnych dla pracowników uzyskują przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Trudności sprawiało jednak to, jak oszacować przychód uzyskiwany przez poszczególnych uczestników integracji?

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył sprawę opodatkowania imprez integracyjnych, wydając wyrok niekorzystny dla fiskusa. Firmowe spotkanie zdaniem NSA dla pracowników nie jest nieodpłatnym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu.

O przychodzie pracownika z imprezy integracyjnej, wigilii firmowej czy z innego rodzaju przyjęć nie można mówić, jeśli firma funduje takie atrakcje w całości z funduszu socjalnego. Trybunał Konstytucyjny uznał, że w takich sytuacjach pracownicy nie osiągają przychodu, ale już gdy szef finansuje im pakiet medyczny czy kurs językowy pojawia się konieczność odprowadzenia od przychodu pracownika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Tym samym, NSA rozwiał wątpliwości interpretacyjne powstające w przypadku organizacji imprez integracyjnych. Obecnie żaden pracownik, który uczestniczy lub tylko ma możliwość uczestniczenia w przyjęciu nie będzie z tego tytułu odprowadzał podatku na rzecz fiskusa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

0
Would love your thoughts, please comment.x