Urlop rodzicielski dla wszystkich
Prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego- macierzyńskiego i wychowawczego, przysługuje obecnie wyłącznie pracownikom etatowym, zleceniobiorcom czy osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą. Wkrótce ma się to zmienić, na korzyść innych grup zawodowych, a nawet bezrobotnych.
Podczas expose nowej pani premier, Ewy Kopacz, zapowiedziała ona, że od 2016 roku z urlopów rodzicielskich będą mogli korzystać bezrobotni, studenci, rolniczy czy osoby pracujący na podstawie umów o dzieło. Dodatkowo, państwo wypłaci rodzicom przebywającym na urlopach rodzicielskich po 1 tys. zł netto miesięcznie.
Obecnie rodzic na etacie decydujący się na osobistą opiekę nad dzieckiem, może skorzystać z rocznego urlopu rodzicielskiego i uzyskiwać przez rok co miesiąc 80 proc. swojej pensji. Jeśli takie same wyliczenia przyjąć dla studentów czy osób bezrobotnych, nie można by im zapewnić wypłaty jakichkolwiek świadczeń. Stąd też zapowiedź o zasiłku po 1 tys. zł od państwa.
Na urlopie wychowawczym bezrobotni, studenci, pracujący na umowach o dzieło i zlecenie, samozatrudnieni i rolnicy mają opłacane składki na ubezpieczenie społeczne przez państwo. Wpływa to na wysokość przyszłej emerytury dla tychże osób.