< Wróć

Wyłudzający VAT na celowniku PO

Ministerstwo Finansów, które jest prowadzone przez polityków z Platformy Obywatelskiej, zdecydowało w ostatnich dniach o rozszerzeniu listy towarów objętych tzw. odwróconym VAT-em. Tym samym PO kontynuuje 7-letnią walkę z wyłudzającymi VAT przedsiębiorczości.

Zintensyfikowanie działań mających na celu wykluczenie prób wyłudzenia podatku VAT od Państwa Polskiego nie daje miejsca na przeprowadzenie wielu ważnych dla w pełni uczciwych przedsiębiorców reform. Taka polityka finansowa niszczy polską gospodarkę, uderzając przede wszystkim w małe i średnie przedsiębiorstwa, na których opiera się nasz rozwój. Psychoza, jakoby każdy chciał oszukiwać na VAT, szkodzi gospodarce.

Projekt zmian uszczelniających przepisy o VAT przygotowany przez resort finansów jest odpowiedzią na zbyt częste i zbyt duże nadużycia w rozliczaniu VAT. Dlatego resort rozszerzył listę towarów, w których podatek odprowadzać może kupujący, a nie sprzedający, jeśli rozliczenia VAT budzą uzasadnione wątpliwości. Do listy dopisano m.in. komputery przenośne, telefony komórkowe czy konsole do gier.

Wprowadza się jednocześnie limit, do którego nie będzie trzeba stosować procedury odwróconego VAT-u. Wynosi on 20 tys. zł dla dostaw wykonanych na rzecz jednego nabywcy w danym dniu oraz 10 tys. zł w przypadku, gdy podatnik kupuje towary w jednym dniu od jednego sprzedającego.

Komentarze

  • gatan pisze:

    To akurat dobry kierunek – z drugiej strony gdyby obciążenia podatkowe w Polsce były normalne, to takich problemów by nie było. Mówi wam coś metoda Pawła Kurnika? Działalność można prowadzić na minimalnych obciążeniach. U nich same zwolnienia podatkowe to ponad 200 tysięcy, a u nas? No i co najlepsze – to jest schemat opierający się na prawie UE, w pełni zgodny z nim, całkowicie legalny. Ciekawe ile jeszcze firm zmieni miejsce działania.

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.