< Wróć

Zmiany zasad nadawania numerów NIP

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Z dniem 1 grudnia br. wejdą w życie zmiany dość istotne z punktu widzenia osób zakładających działalność gospodarczą – szczególnie dla tych, które zamierzają korzystać z wirtualnych biur (a takich firm jest w Polsce coraz więcej). Zmiany dotyczą sposobu nadawania numeru NIP niezbędnego przy wykonywaniu czynności związanych z prowadzeniem działalności.

Jak jest teraz?

Chcąc uzyskać potrzebny numer NIP lub nip UE, przedsiębiorca musi obecnie dopełnić szeregu formalności. W przypadku firm korzystających z biur wirtualnych procedury te ciągną się niekiedy miesiącami, ponieważ podatnik jest zobligowany do przedkładania fiskusowi rozmaitych dokumentów takich jak m. in. oświadczenie o rodzaju czynności prowadzonych pod wirtualnym adresem.

Zdaniem samych zainteresowanych jest to absurd, ponieważ w momencie zakładania firmy nie są wykonywane jakiekolwiek czynności podlegające opodatkowaniu. Inne zdanie na ten temat mają fiskus oraz resort finansów. W ich opinii wirtualne biura mają na celu podejmowanie prób oszukiwania organów skarbowych (chodzi głównie o wyłudzenia VAT) – ciężko jednak zgodzić się z taką argumentacją, ponieważ wielu przedsiębiorców korzysta z outsourcingu (czyli z usług zewnętrznych firm) i kontaktuje się z kontrahentami nie tylko w konkretnym miejscu, ale np. za pośrednictwem Internetu.

Numer NIP będzie nadawany automatycznie

Od 1 grudnia br. numer NIP będzie nadawany automatycznie wszystkim podmiotom wpisywanym do Krajowego Rejestru Sądowego. Należy przy tym mieć na uwadze to, że naczelnikowi urzędu skarbowego będzie przysługiwało prawo uchylenia numeru NIP po jego nadaniu. Tak się stanie, jeśli zajdzie podejrzenie, iż przedsiębiorca podał fałszywe dane lub posiada już numer NIP. Urząd skarbowy przeprowadzi wtedy stosowne postępowanie mające na celu wyjaśnienie sprawy (w terminie trzech dni od otrzymania danych z KRS). Uwaga – decyzja naczelnika urzędu skarbowego nie będzie mieć charakteru decyzji ostatecznej, tak więc przedsiębiorca będzie się mógł od niej odwołać. Warto w tym momencie dodać, iż w ubiegłym roku podatnicy korzystający z wirtualnych biur przeszło ponad 300 razy spotkali się z odmownymi decyzjami w sprawie nadania numeru NIP.

Komentarze

  • gatan pisze:

    Aż się wierzyć nie chce. I w Polsce doszli do takich wniosków? 😉 Moja firma działa w UK, schemat Pawła Kurnika, pracujemy z Polski. Minimalne formalności i całkiem inne podejście do biznesu. Tutaj faktycznie można normalnie działać, zwolnienia podatkowe na ponad 200 tysięcy, niski ZUS i całkiem inny świat. A u nas w dalszym ciągu nie rozwiązane są tak banalne problemy!

  • balcek pisze:

    W sumie to aż trudno uwierzyć, że do tej pory nie było odpowiedniego przepisu. Również przymierzam się do zabrania biznesu z Pl. Ile płacicie samej firmie za obsługę? Przyznam szczerze, że mam serdecznie dosyć działania w PL, tutaj nie warunków dla biznesu. Jeśli ta metoda Kurnika jest legalna to czemu nie?

  • Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.